Американският телевизионен канал CNN разпространи снимки от украински източници, за които се твърди, че показват фрагменти от използваната за атаката срещу Днепър от 21 ноември ракета.  

"Източник от украинските служби за сигурност предостави снимки на фрагментите, останали след атаката срещу град Днепър.

Киев обвини Русия, че е изстреляла междуконтинентална балистична ракета (МКБР) срещу Украйна, което вероятно ще бъде първият път, когато Москва използва такова оръжие за над 1000 дни война“, подчертава телевизията.

Фрагментите, показани на снимката, не е задължително да принадлежат на една и съща ракета, пояснява източникът.

Официално лице от западна страна, пожелало анонимност, изрази съмнение, че атаката е извършена с МКБР.

Путин разкри с каква експериментална ракета бе ударен заводът в Днепър

Телевизията се е обърнала към оръжейни експерти да прегледат снимките, за да предоставят независим анализ на вида на използваната ракета.

"Агенство“ отбелязва, на мястото на удара на ракетата, която руският президент Владимир Путин определи като най-новата разработка на руската отбранителна промишленост, е намерена част, произведена за ракетата "Булава“.

Не е най-новата

"Серийното производство на тази ракета продължава от края на 2000-те години, което може да означава, че ракетата, използвана от руската армия в четвъртък, може да не използва такива нови технологии, както каза Путин във видеообръщението си“, отбелязват анализатори.

Журналистът от "Радио Свобода“ Марк Крутов обръща внимание на серийния номер на частите, които са дадени по време на производството.

С тяхна помощ журналистът успява да намери на уебсайта за държавни поръчки договор от 2013 година за разработване на работна документация за подготовка на масово производство на резервни части за комплекса ZK-30 - другото име на МКБР Р-30 "Булара“.

Отбелязва се, че ракетата "Булава" не е най-новата в арсенала на руската армия. Разработката й започва още през 90-те години на миналия век, тестовете се провеждат през 2005 година, серийното производство започва през 2007 година. Въведена е на въоръжение през 2012 година.

Използването на части от "Булава“ в "най-новата“ руска ракета може да постави под съмнение дали тя наистина е с нови технологии.