Преди няколко дни Въоръжените сили на Украйна такуваха с дронове Капустин Яр - най-важният руски космически тестов полигон. Целта на удара може да е била "по-скоро политическа", но там се тества новата система С-500. Това пише Forbes, цитиран от "Фокус".

С наближаването на края на Втората световна война съветски и западни служители се надпреварват да издирват нацистки ракети и нацистки учени-ракетчици. През май 1946 г. Съветският съюз създава нов ракетен полигон извън Москва, отчасти за да експериментира с бивши нацистки ракети V-2, 

В много отношения полигонът в Капустин Яр е родното място на съветската космическа програма. Изпитанията на V-2 подтикват разработването на ракети местно производство, които извеждат в орбита първите съветски спътници.

Седемдесет и седем години след като първият заловен V-2 излита от Капустин Яр, обширният полигон с площ от 7769.96 кв км според оценка на Централното разузнавателно управление на САЩ от 90-те години на миналия век е цел в по-широката война на Русия срещу Украйна.

Съобщава се, че на 9 юли или преди това поне един украински дрон е ударил сграда за сглобяване на ракети в Капустин Яр, като я е подпалил. "Историческият полигон в Капустин Яр, където през 1947 г. сталинските ракетчици са се учили да управляват нацистките балистични ракети, очевидно е денацифициран от украински дронове!" - провикна се руският космически историк Анатолий Зак.

Това е вторият украински удар в рамките на две седмици, насочен към руски космически обект. В края на юни украински безпилотни самолети удариха космическото комуникационно съоръжение НИП-16 в окупирания от Русия Крим. Руснаците очевидно използват мощните радиостанции в НИП-16 за комуникация с военни спътници, така че е логично украинците да се насочат към него.

Не е толкова ясно какво точно целят украинците с удара по Капустин Яр. През последните години Кремъл изпробва в Капустин Яр ракетни системи за противовъздушна отбрана, включително най-новата С-500 -единственият екземпляр от която се намира в Крим и може би е бил обект на украинска атака наскоро. "Това е оперативен полигон за изпитания на руското министерство на отбраната", подчертава Зак.

Трудно е обаче да се каже дали украинските оператори на дронове са се опитали да нарушат конкретни усилия за научноизследователска и развойна дейност, или просто са ударили Капустин Яр, защото е престижен и тъй като се намира само на 603 км от фронтовата линия в Украйна, е в обсега на най-далечните летящи украински дронове.

За Русия щетите може да са предимно политически. Такъв е случаят с много украински безпилотни полети. "Тези удари са по-скоро политически, отколкото военни, и целят да окажат натиск върху [руския президент Владимир] Путин пред руския народ и да му отговорят защо "не може да защити Русия" - обяснява Мик Райън, пенсиониран австралийски генерал от армията.

Това е още един зловещ знак за Русия, че най-важните ѝ военни и промишлени обекти са изложени на атаки от украински дронове. Да, украинците се борят със сериозен недостиг на системи за противовъздушна отбрана, което прави градовете и летищата им уязвими за руски набези.

Но руснаците също се борят. Най-добрите украински безпилотни самолети достигат до 1200 км. В радиус от 1200 км от фронтовата линия има толкова хиляди руски цели, че руските военновъздушни сили не могат да защитят всички тях, като същевременно защитават и руските сили в окупирана Украйна.

Военновъздушните сили трябва да изберат кои бази, заводи и космически съоръжения в Русия да защитават и кои да оставят без защита. Очевидно е, че те са избрали да не охраняват Капустин Яр. И така, на 9 юли или около тази дата историческият полигон изгоря.