Нахлуването в Украйна през 2022 г. силно затрудни работата на руското разузнаване в Европа. След избухването на пълномащабната война от ЕС бяха експулсирани общо 600 дипломати, за около 400 от които се смяташе, че са служители на разузнаването, действащи под дипломатическо прикритие.

Оттогава насам обаче, пише "Файненшъл таймс", руските разузнавателни служби са успели да се прегрупират и да модернизират дейността си.

В същото време Русия все още продължава да използва "традиционния" метод за провеждане на разузнаване - чрез агенти, работещи под дипломатическо прикритие - в някои европейски държави, като Швейцария и Австрия.

Австрийските разузнавателни служби смятат, че в посолствата в тези страни все още действат около 150 агенти. Един от събеседниците на FT заяви, че почти една трета от разузнавателните операции на Русия в Европа сега се координират от Виена и Женева.

Освен това, твърди FT, Русия е укрепила шпионските си бази в Турция и Обединените арабски емирства, а няколко предполагаеми агенти, изгонени от ЕС, сега работят в Сърбия.

Както отбелязва изданието, ФСБ, ГРУ и СВР са успели частично да компенсират унищожената шпионска мрежа в Европа, дори и в условията на засилен контрол върху руснаците на континента.

Основното ноу-хау на Москва е засиленото използване на прокси групи, които се състоят от граждани на други държави, привлечени от политиката, бизнеса или организираната престъпност.

Както казва един от източниците на FT, тези хора често може да не знаят, че работят специално за руските служби за сигурност - те просто изпълняват задачите, които получават срещу пари.

Като пример за такава операция изданието посочва бягството на Артьом Ус, син на бившия губернатор на Красноярския край Александър Ус, от домашен арест в Италия. Според властите бягството е организирано от сръбска престъпна група под ръководството на руското разузнаване, а предполагаемият организатор е получил за това около 50 000 евро.

Използването на такива хора има своите плюсове и минуси. От една страна, казват събеседниците на FT, това дава възможност на Русия да отрече връзката си с агентите, ако те бъдат разкрити.

Те могат да бъдат и по-ефективни от "традиционните" шпиони - в случаи като кражба на търговски тайни, хакване на компютърни мрежи или създаване на схеми за заобикаляне на санкциите. От друга страна, такива агенти могат да се отнасят небрежно към правилата на конспирацията и тяхната ефективност обикновено е много по-ниска от тази на човешките ресурси.

Друга трудност е, че такива агенти трудно се контролират без ръководители на място. Анализаторите смятат, че Русия изгражда мрежа от куриери наново - ГРУ вече е започнало активно да вербува агенти без военно минало, за да им улесни развитието на легенди, които биха им позволили да се установят трайно в европейските страни, без да предизвикват подозрения.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук