FT: Киев води закрити преговори за мирно споразумение с Москва
Някои западни столици, които преди това настояваха за необходимостта от военна победа над Русия, преосмислят целите си
Киев води закрити преговори за евентуално мирно споразумение, според което Русия ще запази контрола над окупираните територии, но техният суверенитет няма да бъде признат.
В същото време се разглежда вариант Украйна да влезе в НАТО или да й бъдат предоставени подобни гаранции за сигурност, пише Financial Times.
Експертите на изданието отбелязват, че Украйна навлиза в третата си военна зима с мрачно, както никога, настроение.
На изток нейните войски губят позиции под натиска на бързото настъпление на руските сили, въпреки че това става с цената на големи загуби за Москва. Половината енергийна инфраструктура на страната е разрушена и украинците се подготвят да бъдат с часове без ток или топлина през най-студените месеци.
Междувременно във Вашингтон, някои западни столици и "в коридорите на Киев" има промяна в настроенията: от силното убеждение, че войната може да свърши само когато руската армия бъде изгонена от Украйна, до неохотно признание за това, че урегулирането по пътя на преговорите, което би съхранило по-голяма част от страната, може да бъде по-добър вариант. Киев обаче не получава необходимата подкрепа дори за постигането на тази ограничена цел.
Перспективите на Украйна са помрачени преди всичко от заплахата Доналд Тръмп да спечели изборите в САЩ следващия месец, тъй като той се стреми към бърз край на войната, както обеща.
Някои американски и европейски служители се надяват Тръмп поне да бъде разубеден да принуди Киев да сключи неблагоприятна сделка с Москва, която може да създаде сериозни рискове за сигурността на Европа и Америка в бъдеще.
Едновременно с ескалацията на войната в Близкия изток, дори някои западни столици, които преди това настояваха за необходимостта от военна победа над Русия, преосмислят целите си.
Някои киевски служители също се оплакват в частни разговори, че на Украйна не й достигат ресурси, персонал и западна подкрепа, за да върне териториите, завзети от Русия.
„Зад затворени врати се водят разговори за споразумение, според което Москва ще запази де факто контрола над приблизително една пета част от Украйна, която е окупирала, въпреки че руският суверенитет няма да бъде признат.
На останалата част от страната ще бъде разрешено да се присъедини към НАТО или да получи еквивалентни гаранции за безопасност. Под този чадър тя може да се възстанови и да се интегрира в ЕС, както Западна Германия по време на Студената война“, отбелязват авторите на материала.
Този сценарий обаче се основава на амбициозни предположения. Според мнението на експертите от Financial Times, малко вероятно е Путин да се съгласи да преговаря за размяна на територии за мир, докато вярва, че неговите сили могат да продължат да придобиват нови територии.
„Независимо дали целта е пълна победа или принуждаване на Русия да седне на масата за преговори, западните съюзници трябва да укрепят позицията на Украйна.
Единственият начин да накарат Кремъл да договори споразумение, което би могло да удовлетвори Киев и Запада, е когато почувства, че цената на продължаването на война е твърде висока.
И всяко уреждане на войната, което ще позволи на цяла Украйна или част от нея да оцелее и просперира, ще изисква гаранции за нейната сигурност“, обобщават от Financial Times.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
5 Коментара: