Калининград опустя, а Полша започна да укрепва границата си с руския анклав
Доскоро руснаците говореха за милитаризация на Калининградска област, но украинската съпротива ги принуждава да променят плановете си
Руската федерация прехвърли войски от Калининградска област на фронта в Украйна, а също така засили с тях отбраната в Курска област. Това увери министърът на отбраната на Литва Лауринас Кашунас на 10-ия Киевски форум за младежка сигурност, съобщава Укринформ.
Той припомни, че балтийските страни смятат Сувалкския коридор (територията, която ги свързва с други страни от НАТО и разделя Калининградска област и Беларус) за много слабо място:
"Ние анализираме присъствието на руски войски в Калининград и виждаме, че е пусто. Защо? Защото те изтеглиха войските от Калининградска област и сега се бият на бойното поле в Украйна. Те също се бият срещу украинците в Курска област“.
Доскоро руснаците говореха за милитаризация на Калининградска област, но украинската съпротива ги принуждава да променят плановете си, допълни министърът.
"Това пряко зависи от вашата борба, която разбива руската военна машина, измества Русия от други части на света и й пречи да реализира други възможни сценарии, които ще ни заплашват пряко“, заключи Кашунас.
Източен щит
Представена този май, програмата „Източен щит“ има за цел да укрепи границите на Полша с Беларус и руския анклав Калининград. Тя включва комбинация от нови физически бариери, модерни системи за наблюдение и развитие на инфраструктурата, съобщи „Киев Индипендънт“.
Програмата е част от плана за съвместна регионална отбранителна инфраструктура на източния фланг на НАТО, който Полша изпълнява заедно с Литва, Латвия и Естония.
Варшава е отпуснала общо 2,5 млрд. долара за укрепване на границите си с Русия и Беларус с цел възпиране на агресията.
„Това е най-голямата операция за укрепване на източната граница на Полша, източния фланг на НАТО от 1945 г. насам“, заяви полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш през пролетта.
Калининградска област е малко парче земя с площ 15 100 кв. км – не много по-голяма от американския щат Кънектикът – разположено между Полша и Литва. Областта има малка, западна брегова линия на Балтийско море и столицата ѝ също се казва Калининград.
Стратегическа точка
Въпреки че може да е малка, стратегически дава на Русия втора точка на пряк достъп до Балтийско море.
Другата е през най-източния ръкав във Финландския залив. Щабът и основната база на руския Балтийски флот се намират в Калининградска област.
Сувалският пролом е най-близката точка между Калининградска област и един от най-верните съюзници на Русия – Беларус. Тя е широка едва 40 км и от полска страна следва границата между Полша и Литва.
В случай на война между НАТО и Русия, свързването на руските и беларуските сили през Сувалския пролом би прекъснало единствения сухопътен път към трите балтийски държави.
През май Туск каза, че Полша е започнала да укрепва цялата си източна граница с Беларус поради разрастващата се „хибридна война“ и незаконната миграция. В продължение на няколко години Варшава обвиняваше Беларус, че умишлено вкарва мигранти в Полша, за да окаже натиск върху ЕС във връзка със санкциите. Минск отричаше това твърдение.
Нахлуването на Русия в Украйна породи опасения, че балтийските държави, които са сред най-големите критици на Москва и най-верните съюзници на Киев от първия ден на тоталната война, могат да се превърнат в следващата цел на агресията.
Тези опасения се засилват от многократните заплахи на руския президент Владимир Путин към страните от НАТО.
Последвайте ни
18 Коментара: