NYT: Африкански държави са на ръба на война, която може да застраши региона и света
Сегашният управник на Етиопия е обсебен от идеята да осигури на страната си достъп до световния океан, според сомалийски учени
В Източна Африка, където Украйна продава зърно, скоро може да избухне нова голяма война. Етиопия може да се окаже агресорът.
Това пишат в статия за The New York Times (NYT) Афяр Елми и Юсуф Хасан, изследователи от университета в Могадишу (Сомалия), информира "Нюз бг".
"Проблемите определено са настъпили. Благодарение на експанзионистичните амбиции и безразсъдните планове на министър-председателя на Етиопия Абий Ахмед, Африканският рог е на ръба на война, която може да застраши региона и да нарани с последствията си останалия свят. Това трябва да бъде спряно, преди да е станало твърде късно", пишат сомалийските учени.
Според тях се твърди, че сегашният управник на Етиопия е обсебен от идеята да осигури на страната си достъп до световния океан, какъвто тя в момента няма. Елми и Хасан отбелязват, че Сомалия, която от десетилетия съществува в състояние на полуразпад, е най-слабата от петте крайбрежни държави, граничещи с Етиопия, и следователно е очевидна цел за потенциално завладяване.
На 1 януари тази година Етиопия подписа меморандум за разбирателство с президента на самопровъзгласилата се република Сомалиленд, която контролира северозападна Сомалия.
В замяна на официалното признаване на Сомалиленд Етиопия ще получи 20-километров участък от морското крайбрежие в Аденския залив.
"Това е явно нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Сомалия. Сомалия незабавно отхвърли меморандума и започна дипломатическа офанзива, обяснявайки на регионалните и международните държави, че Етиопия се опитва да контролира сомалийската територия с незаконни средства", пишат авторите на статията и допълват, че ООН, Африканският съюз, САЩ и ЕС са подкрепили позицията на Сомалия.
Според сомалийците обаче етиопският владетел не се е отказал от плановете си.
"Изглежда, че той вярва, че сега е подходящият момент да осъществи плана си, тъй като Сомалия се бори с екстремистки бунтовници, а правителството на САЩ е разсеяно от изборите и е въвлечено в конфликти в Близкия изток и Европа. Друг фактор е евентуалната победа на Доналд Тръмп, който очевидно се надява, че г-н Абий ще подкрепи или ще остане безразличен към действията му", се казва в публикацията.
Сомалийците се оплакват, че през юни Етиопия е изпратила два пъти войски до границите на Сомалия, а през юли сомалийските власти са прехванали пратка с оръжия, за които се твърди, че са изпратени от етиопците на антиправителствените сили в Сомалия.
В момента Сомалия търси подкрепа от Египет и Турция. Но регионът все още "седи върху бомба със закъснител", смятат авторите на публикацията. Според тях катастрофата заплашва не само Сомалия, която все още се съвзема от гражданската война, но и самата Етиопия, която вече има няколко въоръжени конфликта в собствените си граници.
Според тях една потенциална война ще засегне по един или друг начин и държавите от Червено море, особено Саудитска Арабия и Египет. Като се има предвид, че Съединените щати, Китай и някои европейски държави вече имат военни бази на брега на Червено море, а Турция, Иран, Обединените арабски емирства и Русия предявяват претенции към него, регионът "може бързо да се превърне в опасно бойно поле за световните и регионалните държави".
В същото време Червено море е от жизненоважно значение за международната търговия и сигурност, тъй като е основният път от Азия към Европа и Америка.
Сомалия е държава в Източна Африка, разположена на брега на Индийския океан и Аденския залив. Столицата ѝ е Могадишу. Съвременната история на Сомалия е белязана от продължителен граждански конфликт и нестабилност.
След падането на диктатурата през 1991 г. страната потъва в гражданска война, която води до разпадане на централното правителство и появата на различни фракции, особено ислямистки групировки. Международната общност неколкократно се опитва да стабилизира ситуацията, но конфликтът и хуманитарната криза продължават да бъдат неотложни проблеми.
Сомалия е стратегически важна поради местоположението си, но също така и поради ресурсите си, по-специално рибното богатство и потенциалните петролни находища.
Настоящата ситуация в Сомалия остава сложна и нестабилна поради няколко основни фактора. Страната продължава да се бори с продължителна гражданска война, която продължава от началото на 90-те години на миналия век, както и с влиянието на терористичната групировка "Аш-Шабаб", която контролира части от територията и редовно извършва нападения. Ситуацията в областта на сигурността остава много напрегната, което значително усложнява усилията на правителството за стабилизиране на страната.
Последвайте ни
1 Коментара: