Париж ще предложи на Москва прекратяване на огъня за Олимпиадата - от края на юли до средата на август, каза Макрон. Според него Франция няма ограничения в подкрепата на Киев, но ще улесни възобновяването на преговорите.

Франция ще предложи на Русия прекратяване на огъня в Украйна по време на Олимпийските игри, заяви френският президент Еманюел Макрон в интервю за украински издания. „Да, ще го поискаме“, каза той, цитиран от УНИАН.

Макрон отбеляза, че представянето на руските спортисти на Олимпиадата под бял флаг ще бъде „много внимателно наблюдавано“, така че „никой от спортистите да не се възползва от тази ситуация“. 

Той обясни, че иска да направи „посланието за мир и толерантност“ чуто и да постигне връщане на територии на Украйна. И преди вече е имало конфликти, заради които спортистите са били изключвани от изяви, „вече сме минали през това“, посочи Макрон.

Френският президент също така отбеляза, че Франция „няма граници“ по въпроса за помощта за Украйна и се стреми да върне устойчивия мир в Европа. 

„За да постигнем тази цел, ние няма да следваме пътя на ескалация, защото не се нуждаем от нова война, но сме готови да кажем, че нямаме граници и ще реагираме на това как се държи Русия“, обясни той. 

Според него днес ситуацията в Украйна е „по-сложна от всякога“, а в света има „много несигурност по отношение на перспективите“.

Макрон отговори утвърдително на въпрос дали би вдигнал телефона, ако руският президент Владимир Путин се обади, и обясни, че смята поддържането на диалога за своя отговорност.

„И ще изслушам какво има да предложи. Смятам, че ролята на Франция е да бъде нервът на войната, както е казал Чърчил“, обясни политикът.

Миналото лято Путин каза, че Русия не може да прекрати огъня на фона на продължаващата офанзива на Украйна. 

„Те са в атака, осъществявайки широкомащабна стратегическа офанзива. Защо да се свържете с нас с прекратяване на огъня? Не можем да прекратим огъня, когато ни атакуват“, обясни той.

В началото на 2023 г. Путин нареди прекратяване на огъня за коледния период на 6-7 януари и прикани украинските власти да подкрепят тази инициатива. 

Киев отказа, смятайки идеята за „прикритие“, за да „поне за кратко спре напредването на нашите момчета в Донбас“ и да премести техника, боеприпаси и мобилизиран личен състав по-близо до украинските позиции. „Всички по света знаят как Кремъл използва отсрочки по време на война“, каза украинският президент Володимир Зеленски.

Тогава примирието продължи от обяд на 6 януари до края на деня на 7 януари.

Руските власти настояват западните страни да спрат доставките на въоръжените сили на Украйна и отбелязват, че това няма да попречи на постигането на поставените цели, но ще забави хода на военните действия.
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук