Страна членка на НАТО откри, че има достатъчно боеприпаси само за 24 часа война
Освен това държавата няма и свои наземни системи за противовъздушна отбрана
Белгия, която е член на НАТО, наскоро е открила, че има достатъчно боеприпаси само за 24 часа война. Сега стана ясно, че страната няма противовъздушна отбрана и има нужда от комплекси Patriot, пише украинското издание Defense Express.
„В историята с Белгия веднага трябва да се отбележи, че тази страна-членка на НАТО изобщо няма свои наземни системи за противовъздушна отбрана, дори за покриване на части на сухопътните сили.
- Цялата функционалност за защита на небето на тази страна трябваше да бъде поета от съществуващите F-16 в размер на приблизително петдесет единици и изглежда, че този ред на нещата е устройвал като цяло белгийските политици и военните дори през първите 2 години от войната на Руската федерация срещу Украйна“, се отбелязва в материала.
Въпреки това, както показва практиката, в съвременните условия заплахите от въздуха са сложни и изискват цялостен отговор. Затова в Белгия бият тревога. Така например белгийското издание 7sur7 съобщи, че пенсионираният полковник и експерт по национална сигурност Роджър Хаусен казва, че страната няма защита от въздушни атаки, така че държавата е на практика беззащитна.
Впоследствие основният кандидат за поста нов министър-председател на Белгия Барт де Вевер направи изявление, че страната спешно трябва да придобие системи за противовъздушна отбрана, по-специално Patriot.
„Тук отделно трябва да се отбележи, че на територията на Белгия се намира един от критичните инфраструктурни обекти за целия Алианс, а именно пристанището на Антверпен, което при необходимост трябва да се превърне в един от ключовите пунктове за прехвърляне на войски и оръжия от Съединените щати на европейския континент в случай на „голяма война“ на НАТО срещу Русия.
- Тоест, оказва се, че белгийците са се замислили за липсата на собствен наземен компонент за ПВО със значително закъснение. Освен това картината сега изглежда така, че белгийските политици и обществото като цяло може дори да не стигнат до фундаментално съгласие относно необходимостта от закупуване на същите Pаtriot, да не говорим за специфичните параметри на количество, цена и време за доставка“, добавят авторите.
Белгийските експерти обаче казват, че системите Patriot няма да бъдат ефективни срещу малки дронове. Следователно страната трябва да се съсредоточи върху разработването на многостепенна система за противовъздушна отбрана, подобна на израелския Железен купол. Ще струва десетки милиарди долари. За сравнение, в момента Белгия харчи около 5,5 милиарда долара годишно за отбрана.
В материала се отбелязва, че преди година - през декември 2023 г. - Брюксел обяви, че страната ще има достатъчно боеприпаси само за 24 часа война, след което буквално ще трябва да се бие с камъни. След една година Белгия откри, че не разполага със собствени средства за защита на небето.
„На пръв поглед подобна инерция в дискусиите за отбрана може да изглежда изключително изненадваща, но от друга страна трябва да се вземе предвид фактът, че Белгия в своята отбранителна политика разчиташе на тясна интеграция с Франция.
- Ето защо изглежда, че активизирането на дискусиите в Брюксел за собствените му отбранителни способности е възникнало на фона на трезвото осъзнаване, че разчитането на интеграция във военната сфера с французите все пак няма да му позволи да достигне необходимото ниво на фона на нарастващата военна заплаха от Русия“, посочва изданието.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
4 Коментара: