След като вълнението от украинското нападение в района на Курск утихна, основното руско настъпление на фронта отново започна да доминира. Украинските войски се оттеглят под натиска на бавното настъпление на руската армия в Донбас, където има значително превъзходство в численост и огнева мощ.

Както пише The Economist, позовавайки се на украински източници, украинските сили са напуснали Угледар, а битката продължава в Торецкото направление, но към днешна дата там не е отбелязан значителен напредък. Въпреки това Русия все още не успя да превземе важни градове като Часов Яр и Покровск.

Гореща точка

Последният остава ключов логистичен център за Украйна, но руските войски са вкарани в битки за него. През август активно се обсъждаше възможното бързо падане на Покровск, но руското настъпление се забави и нямаше значителни териториални придобивки през последните три седмици.

Според Нико Ланге, бивш служител на германската отбрана, Русия не разполага с достатъчно сили, за да започне пълномащабно настъпление към Покровск, въпреки близостта на артилерията до града.

Превземането на Покровск ще позволи на Русия да продължи офанзивата си в Централна Украйна и ще влоши логистиката в Южен Донбас. Но дори и да е успешна, операцията може да продължи няколко месеца и да нанесе големи загуби на руските войски.

Стратегията на Киев

Въпреки опасенията за евентуален срив на украинската отбрана, Киев продължава стратегията за постепенно предаване на територии, като същевременно нанася максимални загуби на врага. Руските загуби, особено в хора и техника, нарастват до хиляда войници на ден, а съветската бронирана техника може да се изчерпи още през следващата година.

Институтът за изучаване на войната (ISW) съобщава, че Русия е загубила най-малко пет бронетанкови дивизии в битката за Покровск, което значително е отслабило позициите й.

Наблюдава се и спад в руското превъзходство в артилерията, въпреки че тя все повече зависи от ненадеждни боеприпаси от Северна Корея. Ако в началото на годината съотношението на артилерийския обстрел беше 10:1 в полза на Русия, сега тази разлика е намалена до 2,5:1.

Това стана възможно благодарение на увеличените доставки на снаряди от съюзниците и собственото производство на Украйна, както и на успешните удари по руски складове за боеприпаси. Изданието обаче отбелязва, че Руската федерация не е постигнала основната цел на офанзивата:

„Въпреки сегашното мрачно мнение относно перспективите на Украйна, Русия е далеч от постигането на основната си цел да установи контрол над Донецка и Луганска области до края на тази година.


И въпреки факта, че Руската федерация си постави за цел да изтласка украинските сили от района на Курск до началото на този месец, сега изглежда, че това ще отнеме много повече време и ще изисква значително по-големи сили."

Информационна война

Както отбелязва Ланге, Русия напредва в „информационната война“. Идеята, че Украйна не може да спечели, все повече се превръща в самоизпълняващо се пророчество, използвано от западните лидери като оправдание за ограничаване на военната подкрепа.

Има модел: обещаната помощ пристига късно или изобщо не се предоставя. Както отбеляза американският анализатор Филипс О'Брайън, обемът на военната помощ на Украйна от САЩ през тази година е намалял значително в сравнение с 2023 г.

Война в Украйна: ситуацията на фронтовата линия


Според DeepState, руските сили са окупирали четири населени места в Донбас. Освен Николаевка, Красни Яр и Крутой Яр в Донецка област, руснаците превзеха и Мясожаровка в Луганска област. Тази информация не беше официално потвърдена, уточнява УНИАН.

Освен това се съобщава, че руснаците са пробили левия фланг на групата Курск на украинските сили за отбрана. DeepState пише, че в битката е трябвало да се включат артилеристи и пилоти на дронове.

Превод и редакция: БЛИЦ