The Telegraph: Войната между Русия и НАТО ще пламне от Черно море
Русия разполага с няколко военни средства за пускане на мини в Черно море - от подводници от клас Kilo до военни кораби, самолети и хеликоптери
След като Украйна изтласка руския флот от западната част на Черно море, Русия се опитва да използва мини, за да ограничи или спре украинския износ на зърно.
В същото време руснаците използват дрейфуващи мини, което нарушава международното право и може да провокира мащабен конфликт с НАТО. Това пише офицерът от британския кралски флот Том Шарп в статия за The Telegraph.
Както отбелязва Шарп, мините са най-простото и едно от най-ефективните военноморски оръжия. Причината е, че са евтини, лесни за изработка, лесни за монтаж и е трудно да им се противодейства, отбелязва „Фокус“.
Има обаче много разпоредби на международното право, които уреждат използването на морски мини.
По-специално, Хагската конвенция гласи, че плаващите мини трябва да бъдат направени безопасни след не повече от един час дрейф, а закотвените мини трябва да бъдат направени безопасни, ако се откъснат.
Нападение на цивилни
Като цяло мините, подобно на други оръжия, не трябва да се използват за безразборно нападение на цивилни и/или неутрални.
"За съжаление обаче тези правила се отнасят само за нас. Никой от нашите противници, потенциални или реални, не се интересува ни най-малко от тях...
Врагове като Иран и Русия свободно поставят мини, включително специално проектирани дълготрайни дрейфиращи мини, отричат, че са направили това, а след това са наблюдавали резултатите от безопасно разстояние“, пише експертът
Друг проблем с мините е, че трудно се обезвреждат.
Както отбелязва експертът, някои военноморски сили, особено европейските, имат ефективни способности за обезвреждане на мини, но много от тях нямат и това е една област, в която например Съединените щати са изненадващо слаби.
Пълна безопасност
Въпреки това, дори и с разумно ефективни сили за разминиране, има два проблема с разчистването на морските мини: отнема много време и никога не можете да сте сигурни, че сте намерили всичко, отбелязва експертът:
"Колкото по-голяма е площта и колкото по-нисък е желаният риск, толкова повече време ще отнеме – и необходимото време нараства експоненциално, докато се доближаваме до пълна безопасност“.
Мини също са опасни и на сушата, но поне там, след като разчистите дадена зона, тя остава чиста. На морето не е така. обяснява той.
Досега експлозиите на мини в Черно море бяха, за щастие, рядкост, отбелязва експертът, като споменава два случая - когато естонският товарен кораб MV Helt беше ударен и потъна край Одеса през март 2022 г. и когато корабът за насипни товари Vyssos беше ударен на път за пристанище Измаил на река Дунав.
Последици от минирането на Черно море
Както отбелязва експертът, Русия разполага с няколко военни средства за пускане на мини в Черно море - от подводници от клас Kilo до военни кораби, самолети и хеликоптери. Проблемът с поставянето на мини е, че почти всеки кораб може да го направи, посочва той.
Нещо повече, минната кампания на Русия в Черно море не е просто военно престъпление. Шарп подчертава, защото може да предизвика и директна война с НАТО. Все пак Турция, България и Румъния са страни от НАТО и зърненият коридор минава през техните териториални води:
"Какво се случва, когато свободно плаваща мина попадне в териториалните води на НАТО и потъне или повреди кораб там? Това е ситуация, попадаща в член 5 на НАТО: Членовете на Алианса са длъжни да отговорят на такава атака, сякаш е атака срещу всички...
Само въпрос на време е руското миниране да доведе до голям инцидент, който може да ескалира“.