След началото на Курската операция на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков обяви, че тяхното правителство вече е в "напреднал етап“ по отношение на преговорите за промяна на ядрената доктрина на страната, отбелязва британският вестник The Times.

Сега доктрината, според изданието, съдържа точка, съгласно която ядреният арсенал ще бъде използван, ако съществуването на Руската федерация като независима държава е застрашено - от чужда армия с конвенционални оръжия или ако страната бъде подложена на атака с ядрено оръжие.

"Желанието сред влиятелните хора в Русия“ да променят доктрината, пише The ​​Times, се появи, след като Украйна обяви използването на ракети HIMARS за унищожаване на мостове в Курска област и след като британските танкове Challenger 2 бяха забелязани на тяхна територия.

"[Противниците на Русия] трябва да осъзнаят, че е невъзможно да се спечели конвенционална война, която засяга жизненоважните интереси на сила, въоръжена с атомна бомба, и че всеки опит за това ще доведе до собственото им унищожение“, казва Дмитрий Тренин, официален представител в мозъчен тръст, който съветва Кремъл.

Руският президент Владимир Путин е призован да намали прага за използване на ядрени ракети. Самият той, според британския вестник, не смята украинското нахлуване в Курска област за заплаха за своя режим.

Но присъствието на войски на НАТО в Украйна може да провокира ядрена война, според Путин. Поради това част от ядрените оръжия на Руската федерация бяха изпратени в Беларус, което от своя страна провокира Полша да обяви готовността си да разположи такива на една от страните от НАТО на собствената си територия. В момента няма признаци, че Руската федерация се готви да използва ядрения си арсенал, което не пречи на официалните лица в Москва постоянно да предупреждават западните си колеги за опасността от подобно развитие.

Подобни изказвания, според The ​​Times, имат за цел единствено да разубедят НАТО да подкрепя Украйна. Европейските държави и Алиансът не смятат подобни предупреждения за сериозна заплаха. Но Вашингтон, например, остава предпазлив да не ескалира ситуацията.

Съветникът на Кремъл до 2011 година Глеб Павловски, който почина през 2023 година, е споделял в миналото пред The ​​Sunday Times, че психическото състояние на Путин се е влошило по време на дългия му мандат.

Пълномащабната война в Украйна продължава вече три години. Поради перспективата за "безкраен конфликт“ Путин може да използва ядрено оръжие. Само използването на смъртоносни оръжия, според The ​​Times, може да "спаси Руската федерация от унижение и срам“. Най-важното, както отбелязва британският вестник, е заплахата преди всичко за режима на Путин, а не за самата Русия.

На Запад смятат, че използването на тактически ядрени оръжия от Русия не гарантира края на войната или моменталната победа на руските сили. Що се отнася до стратегическите бойни глави, това "почти сигурно“ ще предизвика масиран ответен удар от страните от НАТО.