The Times: Слабостта на Байдън вдъхнови Зеленски за Курск
Анализаторът Роджър Бойс споменава възторжено също и „информационното затъмнение“ през първата седмица на операцията
Сензационното нахлуване на украинските въоръжени сили в района на Курск означава, че Украйна вече не иска да бъде „боксова круша“ в името на самоуспокоението на Запада и не възнамерява да предаде териториите си на Русия в замяна на мир, както Доналд Тръмп вероятно планира да направи след изборната си победа. Това мнение изрази в статия за The Times британският журналист и експерт по Източна Европа Роджър Бойс.
Анализаторът смята, че Владимир Зеленски е взел окончателното решение за провеждане на настъпателната операция край Курск след юлската среща на върха на НАТО, на която на Украйна отново беше отказано членство в НАТО, а Джо Байдън освен това успя да нарече украинския президент „Владимир Путин“. ”
„Украинският лидер направи съответните изводи. Неговата страна трябваше да се бори с руснаците по различен начин. Споразуменията за условията за използване на оръжия, предоставени от партньори изтощиха Украйна, превръщайки я в постоянна жертва, боксова круша за руснаците.
- Размахването на пръст от Белия дом на Байдън или офиса на Олаф Шолц в Берлин вече нямаше смисъл в Киев. Очевидната слабост на Байдън вдъхнови Зеленски“, казва Бойс.
И така, украинската армия продължи напред, използвайки бронетранспортьори Stryker и бронирани машини Humvee от САЩ, бойни машини на пехотата Marder от Германия. Досега украинците не са използвали американски ракети ATACMS, с които е можело да се ударят летища по-дълбоко в Русия. До момента Украйна не е получила разрешение за това. Но Зеленски отново „може просто да върви напред“, убеден е анализаторът.
Журналистът също така възторжено говори за „информационното затъмнение“, което съпътстваше цялата първа седмица от украинската операция край Курск. Това по-специално позволи на Киев да „отблъсне всякаква намеса от Запада и да избегне трудни проблеми“.
„Послание за Запада: благодаря ви за оръжията и многото съвети, но ние сами определяме темпото на нашата война. И нека работим на тази основа в ерата след Байдън. Съобщение за Путин: тази война не е приключила. Ако смятате, че ще се придържаме към уж подкрепеното мирно споразумение на Тръмп, което ще раздели Украйна, помислете отново“, описва вероятната логика на Зеленски британският журналист.
Бойс вижда и няколко други мотива за украинската офанзива:
- да бъдат показани силните страни на украинската армия - мобилност, импровизация, бързина на вземане на решения
- да се подчертае несигурността на Путин и вътрешното напрежение между армията и ФСБ, която според руското законодателство отговаря за сигурността на границите
- да принуди Русия да прехвърли войски от Източна Украйна за охрана на Курск
- постави Путин пред политически неудобния избор да увеличи броя на войските чрез мобилизация или да има проблеми поради липсата на войски за покриване на всички участъци.
„Тази непопулярна мярка (мобилизацията) може да възроди антивоенното движение сред младите хора, да спука балона на самодоволството. Системата на Путин е изградена върху народния цинизъм (нищо няма значение) и апатия (нищо не може да се промени). Последният обрат в тази война може да помогне за разбиването на тази система“, казва Роджър Бойс.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: