Това ще задържи руснаците: Пентагонът намери оригинално решение за ВСУ, праща им "чудовища" на фронта
Според американски медии в Украйна ще бъдат изпратени зенитно-ракетни системи, произведени по нетипичен за американската отбранителна индустрия начин
Пентагонът одобри проект за ПВО специално за Киев. Според американски медии в Украйна ще бъдат изпратени зенитно-ракетни системи, произведени по нетипичен за американската отбранителна индустрия начин. Какво планират във Вашингтон?
"Чудовища" за фронта
Украинската армия изпитва "противовъздушен глад". Факт е, че руските войски все повече използват дронове камикадзе с голям обсег на действие "Ланцет", а ВКС използват високопрецизни планиращи бомби, които сериозно разредиха първата и втората линия на бойните формирования на ВСУ.
За да защити пехотата и техниката, Киев е принуден да премести своите системи за ПВО по-близо до фронтовата линия. А там от своя страна могат да станат жертва дори на евтин квадрокоптер.
Затова Киев все повече иска модерни системи за ПВО. Избухването на въоръжения конфликт в Близкия изток изостри проблема.
Израел поиска помощ в първия ден на битката. Пентагонът е изправен пред труден избор – кого да подкрепи повече. Във Вашингтон, съдейки по реториката, предпочитат Тел Авив. И Украйна ще бъде оставена да вземе решение въз основа на принципа "сглобяване от наличното".
Говорим за програмата "ФранкенСАМ" (произлизаща от Франкенщайн и САМ - ракети земя-въздух). Планът включва разработване и производство на импровизирани системи за ПВО от корпуси, части и компоненти от складове на Украйна, САЩ и съюзниците. Като боеприпаси за тези "химери" се използват стари, изведени от експлоатация противовъздушни ракети, уточнява pogled.info.
Американското министерство на отбраната твърди, че така ще бъде възможно бързо да се наситят бойните формирования на ВСУ поне с някаква военна ПВО. И по този начин да се подготви украинската армия за зимната кампания.
Така Вашингтон ще може да убие три заека с един камък: ще зареди отбранителната си индустрия с поръчки за "чудовищата на Франкенщайн", ще се отърве от снаряди с изтекла годност и ще демонстрира на целия свят "подкрепа за съюзника".
Ветеран от ерата на Рейгън
Според "Асошиейтед Прес" Пентагонът работи по три проекта по програмата "ФранкенСАМ". Първият е почти готов.
Украйна първо ще получи наземна система за ПВО с малък обсег с ракети АИМ-9M "Сайдуиндър", съобщи източник на агенцията. Без да навлиза в подробности, той обясни, че шасито, пусковата установка, радара и друго оборудване за комплекса са предоставени както от САЩ, така и от техните съюзници. Това, отбелязва медията, ще позволи да се "задоволи най-важната нужда на Киев от ПВО" и да се решат свързаните с това проблеми.
Вашингтон за първи път обяви доставката на "Сайдуиндър" през август, след публикуването на подробности за поредния пакет военна помощ. Тогава това породи много въпроси, тъй като ракетата принадлежи към класа въздух-въздух. Оцелелите украински изтребители не са в състояние да го изстрелят без сериозни модификации на бордовата електроника, а ВСУ ще получат първите F-16 в най-добрия случай през пролетта.
В допълнение, "Сайдуиндър" е ефективен само на къси разстояния, а руските пилоти по правило не участват в близък бой, предпочитайки да атакуват отдалеч. Новината за преустройството на ракетата за използване от земята поставя всичко на мястото си.
"Сайдуиндър" влиза в производство през 1956 г. и е модернизиран няколко пъти през годините на служба. Неназованата система за противовъздушна отбрана с малък обсег ще бъде оборудвана с варианта 9M, който влиза на въоръжение през 1983 г. и е активно използван по време на операция "Пустинна буря". Годините на този конфликт бележат периода на най-масовото производство.
В началото на 2000-те тази модификация беше заменена от по-модерния АИМ-9X. И АИМ-9M, произведен при Рейгън, беше изпратена в складовете. Не е известно колко ефективни ще бъдат 30-годишните ракети срещу съвременната руска авиация. Но е факт, че САЩ имат достатъчно от тези боеприпаси, за да снабдяват Украйна с месеци.
Американизиран "Бук"
Второто дете на проекта "ФранкенСАМ" ще бъде система за противовъздушна отбрана, базирана на ранните версии на съветските системи "Бук". Американците планират да модернизират парка на останалите украински комплекси за остарелите ракети въздух-въздух АИМ-7 "Врабче”" които също са постъпили на въоръжение през 1956 г.
За разлика от АИМ-9, "Врабче" е оръжие със среден обсег и може да поразява цели на разстояние до 20-25 километра. "Оригиналните" ракети за всички модификации на "Бук" удрят значително повече, но в ВСУ явно не са останали практически никакви.
Известно е, че "Бук" ще бъде преобразуван в корабна версия на ракетата РИМ-7 "Морско Врабче”" Очевидно военноморската версия е по-лесна за адаптиране за изстрелване от земята, отколкото въздушната версия.
Още повече, че подобен опит вече се е случвал. В началото на 90-те години Пентагонът прехвърли 500 ракети РИМ-7 в Тайван, пригодени за изстрелване от наземни установки. Въпреки това през 2012 г. по време на учение три тайвански "Морски врабчета" се повредиха и паднаха в морето. След това Тайпе спря действието на ракетите.
Малко вероятно е през последните 11 години арсеналът американски "Врабчета" да е успял да "се подмлади". И не се знае за кого ще бъдат по-опасни тези ракети в зоната на СВО – за руската авиация или за самите украинци.
Същият въпрос засяга третия известен компонент на проекта "ФранкенСАМ". Пентагонът модернизира системата за противовъздушна отбрана със среден обсег "Хоук", която беше пусната на въоръжение през 1959 г. Украйна вече разполага с няколко такива комплекса, но командването на ВСУ не съобщава за успехи.
Импровизираните системи за противовъздушна отбрана обаче могат да бъдат ефективни. Това показа югославският опит, когато през 1999 г. остарял сръбски C-125 свали свръхмодерния американски стелт изтребител Э-117.
Освен това проектът "ФранкенСАМ" едва ли ще бъде опит за "отдалечаване" от украинската тема и постепенно прекратяване на военните доставки.
"Има консолидирана позиция на Съединените щати и Европейския съюз, че най-малко през следващите три години обемът на доставките на оръжия и военна техника за Украйна ще остане непроменен и ще има тенденция да се увеличава", казва военен анализатор, редактор - шеф на списание "Национална отбрана" Игор Коротченко.
"Ние категорично не трябва да мислим, че те ще изоставят Украйна. В светлината на последните съобщения за противоречия на Запада, не можем да се успокоим в напразни надежди и илюзии, че подкрепата ще спре" допълва той.
Проектът "ФранкенСАМ" най-вероятно е временно решение. Сега Съединените щати активно възстановяват военното производство, за да попълнят празните арсенали на своите собствени, Украйна и нейните съюзници в НАТО. Задачата на полузанаятчийските зенитно-ракетни "чудовища" е да дадат време на ВСУ да издържат, докато заводите започнат да работят на пълен капацитет.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
26 Коментара: