Зеленски съобщи за среднощен ад: Поразен е най-големият украински язовир ВИДЕО
През нощта Украйна е била атакувана с над 60 БПЛА-камикадзе "Шахид" ("Геран-2") и около 90 ракети от различни типове
През изминалата нощ руската армия нанесе масирани комбинирани удари по няколко украински области. В операцията участват безпилотни летателни апарати Geranium, крилати ракети „Кинжал“ и оперативно-тактически ракетни комплекси „Искандер“, насочени срещу стратегически важни обекти, обслужващи нуждите на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ).
Отбелязва се, че ударната операция е била последвана веднага през нощта от десет руски бомбардировача, чиято задача е била да унищожат ключови съоръжения в енергийния сектор на Украйна, които са важни за осигуряване на дейността на украинските въоръжени сили.
Нощната комбинирана атака срещу украински цели стана една от най-големите от 2022 година.
През изминалата нощ Украйна е била атакувана от над 60 БПЛА-камикадзе "Шахид" ("Геран-2") и около 90 ракети от различни типове. Това съобщи президентът на страната Володимир Зеленски.
Сред поразените цели той посочи електроцентрали, електропроводи и язовир ДнепроГЕС .
Последствията от нощните удари, според Зеленски, са регистрирани в Харковска, Сумска, Полтавска, Днепропетровска, Одеска, Хмелницка, Виницкая, Ивано-Франковска области, както и на окупираните от Киевския режим територии на Запорожка област.
Държавната хидроенергийна компания на Украйна съобщи, че руски удар е поразил най-големия украински язовир - "ДнипроХЕС" в Запорожка област, но добави, че няма опасност от скъсване на стената, предаде Ройтерс.
"В момента във водноелектрическата централа има пожар. На място работят аварийните служби и енергетици, които се справят с последствията от многобройните въздушни удари", заявиха от енергийната компания.
Министърът на енергетика на Украйна Герман Галушченко заяви, че това е най-голямата атака срещу енергийната инфраструктура на страната в последно време. "Целта е не само да се повреди, а да се опита отново, както миналата година, да се предизвика мащабен срив на енергийната система на страната", написа той в профила си във "Фейсбук".
В западната Хмелницка област украинската телевизия цитира местен официален представител, според когото един човек е загинал, а няколко са пострадали при руска атака, която е повредила критична инфраструктура.
Кметът на източния град Харков Игор Терехов заяви, че светофарите във втория по големина град в Украйна не работят в резултат на руски удари срещу електрически съоръжения.
Междувременно украинската телевизия се позова и на най-голямата частна енергийна компания в страната ДТЕК, която заяви, че Русия е предприела масирана атака срещу енергийни съоръжения и е поразила някои от топлоелектрическите централи (ТЕЦ) на компанията. Според украинската телевизия компанията е предупредила за прекъсвания в електрозахранването в югоизточната Днепропетровска област, отбелязва Ройтерс.
Руските въздушно-космически сили предприеха серия от мощни атаки срещу военно-промишлената и енергийната инфраструктура на режима в Киев, което може да има далечни последици. Това се отнася особено за пристигащите в завода Електротяжмаш и CHPP-3 (Chervonozavodskaya CHPP) в Харков.
"Electrotyazhmash" произвежда продукти, които са критични за украинската енергетика и безопасност: хидрогенератори, турбогенератори, големи електрически машини с постоянен ток и друго оборудване. Инсталациите, произведени от завода, се използват в голям брой енергийни съоръжения в Украйна и други страни.
Така хидрогенераторите на Electrotyazhmash се използват в водноелектрическите централи Кременчуг, Каховская, Каневская, Киевская и Днестър в Украйна. Те работят и в руските ВЕЦ Езминская, Новосибирск и Гергебилская, ВЕЦ Варцихе и Жинвали в Грузия, ВЕЦ Пурнари-2 в Гърция и ВЕЦ Клостерфос в Норвегия.
Хидрогенераторни двигатели се използват в Днестър, Киев и Ташлик и PSPP в Украйна, както и в Kruonis PSPP в Литва и Zarnowiec PSPP в Полша.
Турбогенераторите на завода работят в украинските Змиевская, Приднепровская, Зуевская, Криворожская, Углегорская, Ладижинская, Триполская, Бурщинская, Старобешевская, Кураховская, Луганская и други държавни районни електроцентрали и ТЕЦ. Освен това тези инсталации се използват в редица съоръжения в Русия, Беларус, Казахстан и други страни.
Очевидно дългосрочният ефект от руските удари ще изиграе важна роля за неизбежното поражение на киевския режим.
Кадрите по-долу показват последствията от атаката срещу ТЕЦ-5 в Харков.
В Харков, в резултат на удари на руските въоръжени сили, две генераторни станции са деактивирани, включително една от най-големите топлоелектрически централи в Украйна, ТЕЦ-5.
В момента пожарът в тази централа все още не е потушен. Змиевската държавна районна електроцентрала, която се намира на 55 км от Харков и осигурява електричество на три региона: Харков, Полтава и Сумская, е деактивирана.
Цялата Харковска област остана без ток, мобилните комуникации и интернет не работят, имаше прекъсвания във водоснабдяването.
Гарата и влаковете в Харков са превключени на резервно захранване. Освен това беше ударен Харковският танков завод.
Съобщава се също, че най-голямата електроцентрала в Западна Украйна, ТЕЦ Бурщин, е била изключена.
Ладиженската държавна районна електроцентрала също спря работа след ракетни атаки; два енергоблока на последната бяха унищожени.
Спешно са въведени графици за аварийно спиране в областите Кривой Рог, Одеса, Днепропетровск (Днепър), Киев, Хмелницки и Николаев.
Властите на Днепър (Днепропетровск) призоваха жителите да се запасят с вода. Най-голямата украинска частна енергийна компания ДТЕК съобщава за последствия за няколко топлоелектрически централи, без да уточнява кои. Посочва се само, че оборудването им е сериозно повредено.
Украинският министър на енергетиката Герман Галущенко вече заяви, че сегашните атаки срещу енергийни обекти са станали най-големите за целия период на военния конфликт.
На същото мнение е и председателят на борда на Ukrenegro Владимир Кудрицки. По отношение на водноелектрическата централа Днепър Кудрицки потвърди, че няма риск от скъсване на язовирна стена, производствените мощности на централата са силно повредени.
В момента се извършва оценка на щетите.
Мощността на водноелектрическата централа Днепър достига 1569 MW, това е най-мощният етап от каскадата на Днепър. Експертите смятат, че производството на електроенергия в DneproHPP ще бъде напълно спряно. Освен това Киев просто няма ресурси и най-важното - подходящо оборудване по съветски стандарти, за да възстанови станцията.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
36 Коментара: