Природата притежава чудесни решения най-често срещаните проблеми, с които се сблъскваме ежедневно. Сигурни сме, че имате бял оцет вкъщи. Ако е така, би трябвало вече да знаете, че имате на своя страна безупречен помощник в прането на дрехи. Също така ще спестявате доста от бюджета си.
И това не е всичко. Използвайки натурални продукти за почистване, не само че пестим пари от покупката на омекотители и перилни препарати, но също така допринасяме за поддържането на по-екологично домакинство в услуга на планетата ни.

И това е интересно - Внимавайте какъв прах за пране ползвате! - още четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Накратко белият оцет представлява оцет, дестилиран от чиста захарна тръстика, царевичен или малцов алкохол. Сега ще откриете с радост, че освен за овкусяване на салати, той притежава и доста други приложения.

Процесът, чрез който се добива прави оцетът извънредно подходящ за почистване на домакинствата, както и за лосиони за лице. Той е толкова силен в почистването, като в същото време не поврежда епидермиса, а елиминира всички бактерии и токсични елементи.

А сега вижте как белият оцет може да ви помогне в ежедневното пране на дрехи.

Белият оцет помага за възстановяване цветовете на дрехите
Изглежда невероятно, но белият оцет не само че не уврежда дрехите, но също така помага за подсилване на цветовете, които са избледнели от употребата на перилни препарати. За да постигнете това, просто е необходимо да напълните отделението за омекотител на пералнята с малко бял оцет. Не се страхувайте, че по дрехите ви ще остане миризма от продукта. Най-просто казано, самият перилен цикъл и препаратът ще се погрижат да не остане и частица от характерния „аромат“.

Белият оцет може да замени омекотителя ви
Употребата на омекотители би могла да причини, макар и минимални повреди, както по дрехите, така и по пералнята. Ако погледнете по-отблизо, ще забележите, че омекотителите разтягат еластана в дрехите и тези зони, по които има някакъв вид гума. Същевременно, те са поредните замърсители, които имат огромно въздействие върху околната среда. Ами какво ако променим нещо? Как ви се струва да започнем сега, използвайки бял оцет вместо омекотител? За тази цел е необходимо просто да следвате процедурата, за която споменахме по-горе: добавете бял оцет в отделението, в което обикновено слагате омекотител. Количеството зависи от теглото на дрехите в пералната машина.

Забравете за мъха от влакна
Със сигурност ви се е случвало. Тъкмо сте си купили нов пуловер или красив пижамен комплект и само след няколко пранета започват да се появяват онези така популярни топчета. За да избегнете това, не се чудете: малко бял оцет и платът на вашите дрехи ще издържи доста по-дълго и ще бъде в по-добро състояние. Можете да постигнете това по абсолютно същия начин: когато пералнята вече прави последния си цикъл, добавете половин чаша бял оцет (100 милилитра). Ще забележите добри резултати.

 Дрехи, които миришат лошо или на влага
Дрехите от предишни сезони, които изкарваме от килера винаги имат онзи класически „килерен“ или още влажен мирис, от който е толкова трудно да се отървем. Друго нещо, което ни се случва често, е да забравим дрехите в пералнята да пренощуват. На следващия ден миризмата е ужасна. За да елиминирате тези неприятни „аромати“ и за да бъдете сигурни, че платът на дрехите мирише на свежо и чисто, вече знаете отговора: бял оцет. Ще кажем още веднъж, че само е необходимо да го добавяте в отделението за омекотител на вашата пералня. Както сами може да се убедите, това е едно много лесно решение.