Изследователи от университета на Цюрих са изяснили, че костите на таза на жените се изменят през целия живот, приемайки формата, най-подходяща за раждане на дете. Откритието ще доведе до преразглеждане на теорията, според която ширината на таза е компромис между потребностите от раждане и изправеното ходене. Резултатите са публикувани в изданието PNAS.

Разликата между формите на таза на мъжете и жените традиционно се обяснява с хипотезата на акушерската дилема – широкият таз е необходим за раждане на деца, които имат сравнително големи обеми на главите, но изправеното ходене изисква тесен таз. В последно време тази хипотеза е била оспорена благодарение на появата на нови научни данни, затова остава неизвестно какви фактори влияят на половите различия.

И това е интересно - След раждането жените стават по-умни - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Учените са изследвали развитието на костите на таза, като прибегнали до компютърна томография на 275 мъже и жени на различна възраст – от бебешка до 95 години. Резултатите показали, че от около 10-годишна възраст, в началото на пубертета, развитието на тазовите кости при мъжете и жените започва да се различава съществено. Към 25-годишна възраст се формира широк таз, добре приспособен за раждане на дете.

Периодът на най-големия полов диморфизъм на структурата на таза се наблюдава на 25-30 години, а към 40-45 години костите отново започват да се променят и стават по-подобни на мъжките, с последвало намаляване на ширината на родовия канал. Учените смятат, че развитието на тазовите кости е предизвикано от хормонални изменения в периода на половото съзряване и менопаузата, а именно – с колебанията на нивото на естрадиол.

Естрадиолът е женски полов хормон , който се произвежда от яйчниците, но малки количества от него се изработват и от надбъбречната кора при мъжете. Играе важна роля в регулацията на менструалния цикъл при жените и формирането на репродуктивни тъкани, а също така влияе на другите тъкани на човешкия организъм, включително костите.