Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето! Днес обръщаме специално внимание на любимия на малки и големи течен шоколад. През последните няколко дни новината, че в бурканче от изкусителната сладост всъщност се съдържат редица вредни компоненти, обикаля активно виртуалното пространство. Ето защо решихме да тръгнем по следите на едно от най-предпочитаните кулинарни изкушения. И останахме изненадани от откритото...
Безспорно много хора са спрели да похапват от шоколадовото изкушение в момента, в който са прекрачили прага на детството. Или може би не е съвсем вярно... Признават или не, повечето хора консумират тайно и редовно течен шоколад, въпреки правилата за здравословно хранене. Диетолози и лекари десетки пъти са предупреждавали колко вредно всъщност се оказва най-обикновено бурканче с течен шоколад.

Влияе зле на здравето
Оказва се, че сладката наслада е много вредна за организма ни, защото е една от предпоставките за затлъстяване. Според здравните институции на ЕС течният шоколад трябва да се продава със специални етикети, които да предупреждават за хранителната стойност на продукта и влиянието му върху здравето. Той

съдържа рисковано голямо количество палмово масло и захар

които мощно атакуват организма и причиняват затлъстяване, което за съжаление са наблюдава най-вече при децата.

Въпреки чудния аромат на лешници, който си представяте и с който продуктът се появява в рекламите, истината е, че те са едва трета съставка след захарта и палмовото масло.

Особено е тревожно влагането на палмовото масло в млечните произведения, особено в сиренето. Неслучайно през последните години българите страдат от системен недостиг на калций, което води до непоправимо увреждане на костната система. Остеопорозата се подмладява все повече.



Палмовото и кокосовото масло съдържат наситени мазнини, които имат растителен произход; те се съхраняват дълго време, без да променят свойствата си. Палмовото масло се използва в производството на маргарин и други заместители на кравето масло; то удължава срока им на съхранение, като запазва вкуса и цвета им. Наситените му мастни киселини пък,

увеличават нивото на холестерина в кръвта

и провокират развитие на атеросклероза, тромбоза на съдовете, сърдечни заболявания, затлъстяване. Затова палмовото масло е изключително вредно за хора от всяка възраст. То има способността да усилва вкуса на продукта, който консумираме – и е основен принцип във веригите заведения за бързо хранене.

Освен в храните, палмовото масло се използва още в производството на евтина козметика. Много от вас вероятно не знаят, че то се използва широко за смазване на металургично оборудване. Влага се и в млечните продукти, за да продължи срока им на съхранение. Температурата, при която маслото се топи, е по-висока от температурата на човешкото тяло. Когато то попадне в стомаха, се превръща в лепкава като пластилин маса, която се опитва да слепи и други компоненти.

Останалите вреди и безвредната алтернатива четете в най-полезния сайт Zdrave.to.