8 ключови промени, които трябва да направите в зимната диета (СНИМКИ)
Зимата не е само Коледа и празници, но и студено време, настинки, а за някои - и началото на сезонно афективно разстройство.
Но храната е голяма сила и чрез променянето на диетата си можем действително да помогнем и да се противопоставим на много от отрицателните въздействия, които зимата има върху тялото ни.
И това е интересно: Кой банан ще изядете? Отговорът ви има голям ефект върху вашето здраве (СНИМКИ)
Ето някои от храните, които е добре да консумирате по това време на годината:
1. Червени чушки
Витамин С е известен с това, че намалява умората, като същевременно укрепва имунната система, което е жизненоважно по време на по-студените месеци. Цитрусовите плодове обикновено се приемат като храна, която е най-богата на витамин С и са ефективни за борба с настинките.
Червените чушки обаче съдържат над три пъти повече витамин С от портокалите и са далеч по-ефективни .
Те също съдържат фитохимикали и каротеноиди (които им придават пигмента) - по-специално бета-каротин, който има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
2. Пушена сьомга
Един от основните недостатъци на студеното време е ефектът, който има върху кожата ни, но яденето на пушена сьомга може да помогне за това. Освен необходимите за сърцето, здравето на мозъка и очите, мастните киселини Омега-3 и Омега-6, намиращи се в пушената сьомга, играят съществена роля за структурата и външния вид на кожата.
Мастните киселини са включени в клетъчните мембрани в епидермиса (горния слой на кожата) и образуват матрица около клетките, помагайки да се запази бариерната функция на кожата и да се предотврати загубата на влага през зимните месеци.
3. Гъби
Гъбите са чудесно допълнение към зимната диета заради антивирусните и антибактериални свойства, които притежават. Те са изключителен източник на витамин D, който помага да се увеличи имунитетът.
Гъбите осигуряват редица важни хранителни вещества, като селен, който е антиоксидант, както и ниацин, калиева мед и фосфор. Освен това те са богати на протеини, витамин С и желязо.
4. Сирене
Подобно на витамин С, витамин D също е жизненоважна част от всяка зимна диета. Той помага за справяне с депресията, играе решаваща роля при превенцията на заболяванията и поддържането на оптимално здраве, а дефицитът запазва част от мозъка - хипоталамуса - от работа, която от своя страна може да ни накара да се чувстваме сънливи, летаргични и демотивирани.
5. Мазна риба
Една от най-уязвимите части на тялото през зимата са дробовете ни, които са податливи на настинки и респираторни инфекции. Тук на помощ идват отново Омега-3, които помагат за увеличаване на въздушния поток и защитава белите дробове.
Опитайте се да ядете мазни риби (сардини, аншоа, херинга, сьомга, скумрия) три пъти седмично.
6. Боровинки
Дивите боровинки съдържат най-активните антиоксиданти от всеки пресен плод, всичко това благодарение на високите нива на антоцианините.
Антиоксидантите помагат за предотвратяване на вредите, оставени от токсините и свободните радикали, като помагат на тялото ви да се защитава срещу опасни патогени.
7. Канела
Канелата е пълна с мощни антиоксиданти - повече от почти всички други подправки и билки - тя може да помогне за увеличаване на метаболизма ви, както и за подпомагане на храносмилането.
8. Банани
По време на дългите, тъмни и студени зимни месеци можем да установим, че настроението ни пада малко. Ако откриете, че това се случва, важно е да се уверите, че подкрепяте серотонина (хормона на щастието).
Тялото произвежда серотонин от триптофан, който се среща естествено в храни, като банани, както и млечни продукти, риба, сушени дати, соя, бадеми и фъстъци.
Ако смесите горните храни с нерафинирани въглехидрати, като кафяв ориз, пълнозърнест хляб или овес, това ще бъде още по-полезно, тъй като то насърчава тялото да отделя инсулин, който помага да се транспортира триптофан в мозъка.
Последвайте ни
0 Коментара: