Независимо дали го приемате под формата на пюре, на салата, или ще го дълбаете с лъжица, тялото ви ще си извлече невероятни изгоди от този вкусен и красив плод, пише Мениджър NEWS, позовавайки се на BusinessInsider.com.

Представяме ви 6 научно доказано факта за ползите от авокадото:

1. Авокадото е богато на калий

Калият е хранително вещество, което е важна част от всяка балансирана диета. Множество проучвания сочат, че хората, които приемат голямо количество калий, имат кръвно налягане в норма и са по-малко предразположени към инфаркт, инсулт и бъбречна недостатъчност.

2. Авокадото е страхотен източник на витамини С и Е

Вкусният плод е една от малкото натурални храни, които съдържат голямо количество витамини С и Е. Някои проучвания – струва си да отбележим, често подкрепяни от производителите на авокадо – сочат, че двата витамина си взаимодействат, увеличавайки съдържанието на антоксиданти в тялото.

Според клинично проучване, комбинацията от витамини С и Е под формата на хранителни добавки, забавя натрупването на артериална плака при хора с висок холестерол – опасен процес, който може да доведе до инфаркт или инсулт.

И това е интересно: Пъпешът избистря тена и лекува анемията - четете още полезни новини на zdrave.to 

3. Авокадото има месеста кора

Ако някога сте си купували авокадо от магазина, знаете, че то има дебела и грапава кора. Въпреки че не се яде, тя предпазва плода от остатъчните пестициди, които срещаме при други незащитени плодове като ябълките и броколите. Затова е важно да измивате добре повечето селскостопански продукти преди консумация.

Благодарение на кожата на авокадото, вероятността случайно да приемете и пестициди заедно с плода е малка.

4. Плодът на авокадото съдържа агенти, които се борят с рака.

Разрязвайки авокадо, ще забележите, че в центъра то е яркожълто, а в периферията – тъмнозелено. Тъмнозелената част е една от най-изучаваните, заради високата си концентрация на определени видове каротеноиди.

Каротеноидите са антиоксиданти, които учените успешно са използвали в борбата срещу рака в лабораторни условия. Все още не е ясно дали човек, който редовно се храни с авокадо, би пожънал подобен успех, но способността на тялото да абсорбира каротеноидите зависи отчасти от присъствието на диетични мазнини, като мононенаситените мазнини, които се съдържат в авокадото.

Едно скорошно проучване сочи, че дресингите, които съдържат малко или никакви мазнини, могат значително да намалят абсорбцията на каротеноидите в сравнение с пълномаслените дресинги. И все пак, ако предпочитате да не приемате мазнини, просто добавете авокадо. Според проучване на California Avocado Commission, включвайки вкусния плод в салатата си, ще увеличите количеството каротеноиди между 2 и 5 пъти. Тези резултати обаче не са потвърдени.
 

5. Авокадото е богато на фибри

Ако се загледате в почти всеки етикет, ще останете разочаровани, че повечето продукти съдържат минимално количество от едно ключово хранително вещество – фибрите. Плашещ факт е, че дневно повечето американци приемат по-малко от половината от препоръчителното количество фибри. Те ни държат сити, защото смилането им отнема повече време. Освен това регулират работата на стомашно-чревния тракт. Но това не е всичко.

„Съществуват доказателства, че високият прием на фибри редуцира нивото на „лошия” холестерол и намалява риска от коронарна болест на сърцето,инсулт и високо кръвно налягане,” казва д-р Сомдат Махабир, експерт по хранене и вътрешни заболявания в Националния онкологичен институт към Националния здравен институт в САЩ.
 
Половин авокадо съдържа около 4,6 грама фибри – около 16% от препоръчителната дневна доза.
 
6. Авокадото е чудесен източник на магнезий.
 
Хората, които страдат от дефицит на магнезий, често не могат да абсорбират хранителните вещества – витамини и минерали - от други храни. Затова е важно винаги да приемате поне 300-400 милиграма магнезий всеки ден.
 
Според проучвания, приемът на достатъчно магнезий намалява риска от коронарна болест на сърцето при мъжете и помага да контролирате нивото на холестерол в кръвта. В едно авокадо се съдържат средно 40 милиграма магнезий – около 10% от препоръчителната дневна доза.