8 камъка с големината на едри маниста, извадени от жлъчните канали, ще отнесе за спомен в родния си Бургас 48-годишна пациентка, която беше приета по спешност в гастроентерологичното отделение на Университетската болница в Стара Загора.

Често срещани ли са случаите с толкова много камъни в жлъчните канали и с какви методи разполагат специалистите за успешното им отстраняване, разговаряме с д-р Иван Сираков, началник на отделението по гастроентерология.

Той завършва медицина в Медицинския университет в Стара Загора през 1995 г. Работи в Клиниката по гастроентерология и хепатология на ВМА от 2001 г. Понастоящем е главен асистент. Има специалности по вътрешни болести и гастроентерология, както и проведени курсове и специализации в Холандия, Австрия, Швейцария, Германия, Испания. Понастоящем се занимава с инвазивна гастроентерология и хепатология. За времето 2001-2007 г. е защитил и придобил сертификати I, II и III ниво по гастроинтестинална ендоскопия и ултразвукова томография.

Член е на Българското дружество по гастроентерология, на Българския клуб по гастроентерология, хирургия и онкология, на Българската асоциация по ехография, на Европейската асоциация по гастроинтестинална ендоскопия.
 
- Д-р Сираков, какъв метод на лечение приложихте при пациентката с осем камъка в жлъчката?
- Отстранихме камъните не оперативно, чрез инвазивна манипулация под рентгенов контрол, известна като ЕРХПГ - ендоскопска ретроградна холангио-панкреатография. Пациентката постъпи в увредено общо състояние, с болки в корема, гадене и коремен дискомфорт. Била лекувана и с билки, препоръчани от билколечител - без ефект. Правилната диагноза - запушване на жлъчните пътища, поставя лекар-гастроентеролог в Бургас, който насочва пациентката за лечение в нашата болница. Отделението ни е единственото в Югоизточна България, където се извършват инвазивни диагностични и терапевтични процедури на жлъчните пътища и панкреаса.

- Защо се образуват камъни в жлъчката?
- Причините на жлъчно-каменната болест се коренят в изменения състав на жлъчката и на механизмите на нейното изливане в червата. Нормалната жлъчка представлява преситен воден разтвор, съставките на който се задържат в разтворено състояние благодарение на определено съотношение помежду им. При промяна в жлъчката тези съставки могат да образуват ядро за отлагането на камъни. От отделните съставки на жлъчката холестеринът и солите на жлъчните киселини играят най-голяма роля за поддържане на нейния стабилитет. Образуването на камъни в жлъчния мехур се благоприятства и от смущения в оттичането на жлъчката в червата вследствие притискане на жлъчните пътища (например при бременност, застоял живот, нервни и психични напрежения). Застоялата в жлъчните пътища и жлъчния мехур жлъчка се сгъстява, променя химичния си състав и стабилитет, което обуславя лесното образуване на камъни. Честа и важна причина за образуването на жлъчните камъни е и инфекцията на жлъчните пътища. Инфекция може да настъпи при някои заболявания на червата, апендицит, възпаление на женските полови органи, хронични възпалителни заболявания на сливиците и зъбите, някои общи инфекции на организма. 

Образуването на жлъчните камъни става най-често в мехура. Камъни обаче могат да се образуват и по цялото протежение на жлъчните пътища - във и извън черния дроб. Броят им е различен - от един до няколко хиляди. Те имат различна големина - от просено зърно до ябълка, и неправилна форма - сферична или многоплоскостна.

Цялото интервю с д-р Сираков, четете в zdrave.to