Растителната храна не намалява риска от тежки заболявания така осезаемо, както се смяташе досега! Т.е., вегетарианството не е оправдано от гледна точка на здравословен и дълъг живот. Тези нови постулати и изводи се основават на мащабно изследване, което показва, че наблягането само на продукти от растителен произход няма да ни спаси от тежките хронични заболявания. Всички искаме да сме здрави. И се опитваме да го постигнем - някои от нас активно спортуват, други спазват стриктен дневен режим. Трети, за съжаление, изтощават организма си с всевъзможни диети. 

Години наред се смяташе, че вегетарианството е най-здравословно и ефективно за дълъг и качествен живот. Но, както става ясно, това не е съвсем така. Наскоро беше публикуван обзорен анализ, в който учените сравняват действието на вегетарианските и прочее останали диети. Изненадващо се оказало, че вегетарианците не живеят по-дълго от нас, “обикновените” хора. Освен това по никакъв начин не боледуват по-рядко от рак, диабет и прочее тежки заболявания на нашето съвремие. От което изводът се натрапва сам по себе си: вегетарианството не е най-добрата диета.

Вижте как коментира тези нови факти познатият на нашите читатели геронтолог и биофизик проф. Игор Артюхов - директор на Института по биология на стареенето

“Тази новина, че вегетарианството не е панацея за дълголетие, всъщност не ме учудва. - казва ученият. - През последните години нееднократно бяха публикувани резултати от изследвания в най-различен план, но всички могат да бъдат обединени по основния извод, до който стигат: вегетарианските диети не винаги са полезни. Растителните продукти не съдържат редица важни за нас вещества, например витамин В12, който е жизненонеобходим на човека. Въобще преминаването към вегетарианска диета трябва да се случва крайно предпазливо. Искам дебело да подчертая, че типът хранене на една или друга националност, както и на конкретния човек, се определя от генетиката. Ескимосите например ядат основно мазно месо и риба, тъй като в техния регион няма нищо друго, което да става за ядене. За много векове те генетически са се приспособили към такъв тип хранене. Но ако един европеец попадне в такива условия, той само след месец може да умре от кетоза - това е процесът на разтваряне на мазнините, който се отключва при недостиг на глюкоза и може да доведе до силно отравяне на организма. Защото на европееца са му нужни въглехидрати. Да, ескимосите са се научили да оцеляват, да се развиват и живеят без тях, но ние не можем”.  

Между другото, става ясно, че веганите - привържениците на най-строгата вегетарианска диета, изключващи от менюто си всякакви продукти от животински произход, в т.ч. дори мед, рискуват живота си! Пак според резултати от изследвания смъртността сред тях се оказала най-висока. Проф. Артюхов е напълно съгласен с тези изводи. 

“Смъртността при веганите е по-висока, защото те не получават редица жизненоважни вещества, чиято липса сериозно се отразява на имунитета и общото ниво на здравето им. Така че за повечето от нас веганството е по-скоро вредно, въпреки че някои хора от гледна точка на своя генотип могат да си го позволят.” 

Между другото не всички вегетарианци са чак такива фанатици. Съществуват много и различни вегетариански диети. Например лакто-вегетарианците, които употребяват млечни продукти; лакто-ово-вегетарианците, които използват мляко и яйца - тези две групи могат да запълнят дефицита от полезни вещества, обяснява експертът. 

И все пак, има ли диета, която може да се счита оптимална за всички? Отговорът на проф. Артюхов четете в най-полезния сайт Zdrave.to.