“Да остаряваш е скучно, но това е единственият начин да живееш по-дълго време”, казва Фаина Раневска. И наистина, есента на живота невинаги е безоблачна. Заедно с годините се добавят не само нови бръчки, но и болести, които стават все по-трудни за лечение.

Особеностите на фармакотерапията при възрастни пациенти коментира член-кореспондентът на Руската академия на науките, ръководителят на Катедрата по клинична фармакология и терапия на Руската академия за непрекъснатото професионално образование в Русия, докторът на медицинските науки, Дмитрий Сичов.
 
- Д-р Сичов, както знаем всички, основният контингент на аптеките са възрастните хора...
- И това е разбираемо, тъй като почти всеки, който е преминал шейсет-седемдесет години, има хронично заболяване, а понякога и няколко. Често възрастните хора отиват в аптеката с цял списък с лекарствени препарати. Подобен пациент по правило се наблюдава от различни специалисти, а за всяко показание лекарят му предписва едно или повече лекарства. В резултат на това рецептите с предписани лекарства на един възрастен пациент набъбват все повече и повече... Но често срещана е и ситуацията, в която лекарствата не са назначени строго по показания или се предписват, без отчитане на противопоказанията, които при възрастните хора са много повече, отколкото при един по-млад пациент.

Какви рискове крие такова лекарствено натоварване и кои лекарства са включени в списъка на Бирс четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to