Всяка година у нас между 100 и 150 деца се разболяват от рак. 1400 са лекувани в детската онкоклиника на ИСУЛ само през миналата година. 20 години след първата костно-мозъчна трансплантация в детската онкохематология, днес този вид операции вече са над 80 от донор и над 200 от собствен материал. Гост по темата в "Денят започва" беше проф. Добрин Константинов, национален консултант по детска хематология и онкология.
Празнуваме знаменателен юбилей - 20 години от първата трансплантация в България. Което означава, че преди 20 години ние съумяхме, въпреки трудните икономически условия, да въведем един революционен метод и той да бъде част от нашия арсенал за лечение, заяви той.

Днес предстои конференция, на която ще бъдат отпразнувани тези 20 години.

По думите на проф. Константинов в много отношения трансплантацията е индивидуално решение. Той изрази надежда, че ще се обърне внимание на напредничавите методи, които да бъдат подобаващо финансирани.

И това е интересно: Д-р Петьо Компански: Колбаси и мазни меса причиняват рак на дебелото черво

Трансплантациите се финансират директно от бюджета на министерството, което ни прави изключително зависими от политиките на министерството, каза Константинов.

Навлизаме в нова ера в лечението, модерните медикаменти ще бъдат прецизни - персонални за всеки пациент и болест. Това е шанс за пациентите, допълни още проф. Добрин Константинов.