Учените и философите отдавна се опитват да обяснят как мозъкът създава съзнателни преживявания. Някои се съмняват, че обективните инструменти на науката изобщо могат да се справят с явление, което е толкова субективно. Въпреки това, изследователите са започнали да идентифицират промените в мозъчната дейност, които съпътстват осъзнаването, и имат някои интересни идеи за това защо се е развило съзнанието у човека, пише в своя публикация сайтът medicalnewstoday.com.

Как мозъкът създава съзнание от електрическата активност на милиарди отделни нервни клетки остава един от най-големите въпроси, на които няма отговор. Всеки от нас знае, че осъзнава мислите, възприятията и чувствата си, но не може да го докаже на никого другиго.

Само ние можем да получим достъп до мистериозната същност, която ни позволява да изпитваме тези мисли, възприятия и чувства. През 90-те години на ХХ век философът Дейвид Чалмърс описва тази недостъпност за външно, обективно изследване като „трудния проблем“ на съзнанието.

Повече по темата прочетете в zdrave.to