Отделете няколко минути за тези лесни тестове, с помощта на които ще можете да прецените какво е състоянието на здравето ви. Тестът е разработен от световни специалисти по физиология.

Гръбначен стълб

Здравият гръбнак, можем да кажем без преувеличение, че е в основата на нашето здраве. Проверете го сега, а в случай на нарушения, консултирайте се със специалист.

Така че, съблечете се до кръста и се погледнете внимателно в огледалото. Едното рамо ви е по-високо от другото? Сега се обърнете настрани и погледнете внимателно към горната част на гърба си. Образувало ли се е “хълмче” там? Наклонени ли са раменете ви, а брадичката изтеглена ли е напред? Ако “да”, тогава имате ясни признаци за нарушения в осанката.

Сега се наведете напред и се опитайте да докоснете пода с дланите, а помощникът ви нека да прокара пръсти върху гръбначния ви стълб и внимателно да го разгледа - всички прешлени трябва да бъдат разположени в една линия. Изкривяването на дясно или на ляво - ясен признак за сколиоза. Тази болест не е толкова безобидна, колкото изглежда на някои, защото може да доведе до нарушения в правилното разположение на вътрешните органи.

Седнете на пода, изпънете краката и ги разтворете настрани. Сложете до стъпалата си линийка - нулата да е на нивото на петите. Накланяйте се бавно с протегнати напред ръце, без да свивате коленете. Отчитаме докъде сме достигнали чрез линийката. Повече от 15 см - отличен резултат, ако е между 5 и 15 см - не е твърде лошо, но е необходимо да обърнете допълнително внимание на развитието на гъвкавостта и укрепването на мускулите на гърба. Но ако резултатът е по-малък от 5 cм, това говори за много слаба подвижност на гръбначните стави и ниска еластичност на мускулите и сухожилията.
Здравият гръбначен стълб, а най-вече шийният му отдел, се отразява на качеството на притока на кръв към мозъка и следователно върху работата му.

Сърце

Като начало определете каква е сърдечната ви честота. За да направите това, поседете 5 минути спокойно, без да говорите. След това поставете четирите си пръста от външната страна на китката. Напипайте пулса. Засечете на часовника една минута и пребройте ударите на сърцето.

Норма - 60-80 удара в минута.

По-малко от 60 удара - признак за брадикардия. Но при спортисти може да е в норма. Ако сте спортували за последен път като дете, най-добре е да се консултирате с кардиолог.
Над 80 удара - признак за тахикардия. Тази сърдечна честота може да бъде и реакция на стреса и умората. В този случай се препоръчва да проверите как понася натоварването сърцето ви, но бъдете внимателни, ако пулсът ви е много над 80, по-добре е да се консултирате с лекар: направете 60 подскока за 30 секунди и веднага след това измерете пулса си. Колкото по-малко се различава от сърдечната ви честота в покой, толкова по-добре. Повишените показания на пулса с 3/4 от стойностите в покой говорят за нарушения на адаптивните възможности на кардио-системата ви и риск от появата на сривове в работата на сърцето. Препоръчително е да си направите изследвания.

Щитовидна жлеза

Обикновено отклоненията в работата на щитовидната жлеза са придружени от треперене на пръстите, но човек почти никога не обръща внимание на това. За да разберете дали ръцете ви треперят, трябва да затворите очите си, да изпънете ръцете си напред, да разперите пръстите си и да помолите някого да постави върху тях лист тънка хартия. Ако листът започне ясно да трепери заедно с пръстите, трябва да посетите ендокринолог.

Дихателна система

Дихателният тест се счита за толкова обективен, както и показателите за температурата на тялото, като заедно с това много по-добре определя потенциала на здравето ви в сравнение със стойностите на кръвното налягане. Но за разлика от измерванията на налягането или температурата, е по-прост и не изисква никакви апарати.

Тест на Щанге - определя максималната продължителност на задържане на дишането след вдишване.

За теста на Генча и за останалите органи от тялото ви четете в най-полезния сайт Zdrave.to.