Масажът за бебета – релакс, игра и полезно удоволствие у дома (част 1)
Масажът и гимнастиката въздействат върху детето, като оформят реакциите на тялото и засилват имунитета му. В поредица от статии ще научите как можете без специална подготовка да допринесете за това и да се забавлявате заедно с вашия мъник. Чрез тези „процедури“ бебето се подготвя лесно за сядане, пълзене, а по-късно и за прохождането. Те могат да се правят на всяко здраво кърмаче и са особено полезни за децата с изоставане в развитието. Нужно е само да се следват някои прости правила – представят ни ги педиатрите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ .
Много е важно „процедурите“ да носят удоволствие на бебето. Не бива да се провежда масаж на болно или плачещо дете, както и непосредствено преди сън, защото трябва да се съобразим с настроението на малкото човече. Тези занимания могат да започнат между четвъртата и шестата седмица след раждането, ако здравословното състояние на бебето го позволява и ако теглото му надвишава 4 кг. Най-добре е масажът да се прилага всекидневно, около час след нахранване, препоръчително сутрин. Обикновено това е много приятна процедура и кърмачето я приема с радост, оживление и бебешки смях.
Подготовката
Детето трябва да е съблечено съвсем голичко и поставено върху твърда повърхност, застлана с одеяло или чаршаф. Масажът се провежда под формата на игра. Температурата на въздуха трябва да бъде не по-малко от 22 градуса, все пак се подготвяме за „спа“. Ръцете на масажиращия трябва да са топли, намазани с детски крем или подходящо масло. Съпровождайте масажа с нежни думи. През цялото време общувайте с детето и му обяснявайте какво правите, забавлявайте се заедно! Не бива да се масажират ставите, подмишничната и слабинната област, пъпчето, гръдните зърна и вътрешната повърхност на бедрата. Не правете резки движения!
Масаж от първи до трети месец
С върха на пръстите с леки движения поглаждайте ръцете по външната повърхност от гърба на дланта до рамото (5-6 пъти) – галете бебето! Внимателно с палците отворете дланта на бебето и поглаждайте дланта от основата до върха на пръстите (до 3 пъти). След това поглаждайте ръката от китката до рамото (5-6 пъти). По вътрешната страна правете леки поглаждания в обратно направление (не повече от 3 пъти). Масажирайте коремчето по посока на часовниковата стрелка (5-6 пъти). С едната ръка хванете крачето зад петичката на детето, като леко го повдигате и правите поглаждащи движения в посока от петата към върха на пръстите (3 пъти). С палеца и показалеца нежно поглаждайте всеки пръст отделно. Прокарайте палеца си по външната страна на стъпалото, провокирайки рефлекс на спонтанно разгъване на пръстите на стъпалото (1-2 пъти). Поглаждайте с върха на пръстите си от гърба на стъпалото до глезенната става и по външната страна на бедрото до тазобедрената става, като връщате пръстите на изходна позиция с поглаждане (5-6 пъти). Ако детето е все още с преобладаващо сгънато положение на крачетата, с вътрешната страна на пръстите си правете леки нежни поглаждания от глутеалната област по задната страна на крачето до стъпалото (2-3 пъти). Масажирайте гърдите, започвайки с леки поглаждания с палците или върха на пръстите от средата на гръдната кост посока слабините (до 5 пъти). Разгъвайте и сгъвайте ръчичките на детето, като редувате позицията на дясната и лявата ръка при сгъването върху гърдите (до 6 пъти). Хванете двете крачета в областта над глезенните стави и бавно и внимателно ги сгъвайте към корема и разгъвайте (5-6 пъти), без да отвеждате крачетата встрани. Последователно сгъвайте едното краче, докато разгъвате другото (5-6 пъти). Обърнете детето, поглаждайте гръбчето от седалището към вратлето с върха на пръстите си (до 6 пъти). Внимавайте да не засегнете гръбначния стълб! И отново поглаждайте крачетата по външната страна от стъпалата към седалището (5-6 пъти). За да довършите удоволствието му, след тази процедура облечете бебето в топли дрешки.
Тук можете да откриете още ценни препоръки във видеото на педиатрите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
Очаквайте съвсем скоро и втората статия, която ще включва съвети за масаж от трети до шести месец, масаж след шестият месец и не на последно място – гимнастиката. А междувременно не спирайте да се забавлявате с вашето малко човече!
Последвайте ни