Когато сте болни искате да хапнете и пийнете нещо, което да ви помогне да се справите с настинката и грипа по-бързо. В такъв случай има някои храни и напитки, които не трябва да консумирате, когато сте болни. Те няма да ви помогнат, а и ще забавят процеса на оздравяване, пише az-jenata.bg.
Ето кои са те:

Кафе
Може да не ви се хареса, но ще се наложи да оставите кафето за известно време или поне докато не се почувствате здрави.
Кафето е особено вредно за стомаха, така че ако имате проблеми с него не трябва да го пиете. Освен това кофеинът има свойството да стимулира диурезата. По този начин вирусите взимат надмощие и превземат имунната ви система. Така се чувствате още по-отпаднали и смазани.

Портокалов сок
Малко е противоречиво, защото пресният портокалов сок съдържа големи количества витамин С. Той ви е необходим, за да се справите по-бързо с вирусната инфекция. Киселините в портокаловия сок обаче могат да раздразнят още повече зачервеното ви гърло и да засилят кашлицата. Лимонената киселина дразни лигавицата и влошава възпалението.

Сладкиши
Добавените изкуствени и рафинирани захари влошават работата на имунната система. Те потискат образуването на бели кръвни клетки, които са в основата на имунните защити. Оздравяването ви ще се проточи дълго, ако непрекъснато ядете сладкиши.

И това е интересно - Приемът на парацетамол удължава боледуването от грип!? - още четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Газирани напитки
Подобно на кафето, газираните напитки дехидратират организма. Това пречи на борбата на тялото с вируса, защото се поддържа известна дехидратация. Получава се хаос не само в имунната система, но и в стомашно-чревния тракт.

Алкохол
Алкохолът не само ще ви дехидратира и ще попречи на организма ви да се справи с инфекцията, но и ще се напиете неколкократно по-бързо, ако пиете концентриран алкохол на фона на тази дехидратация.

Прясно мляко
Прясното мляко предизвиква подуване в червата и провокира образуване на слуз и гъст секрет в гърлото. Ако страдате от кашлица, прясното мляко ще влоши симптомите на вирусната инфекция.

Пържени храни
Пържените тежки и мазни храни изискват повече време за храносмилане. Този процес влошава усещането за гадене и може да провокира киселинен рефлукс. Организмът ви се опитва да се бори с една инфекция, а в същото време вие му давате още една тежка задача – да обработи всички тези пържени храни, които сте погълнали.