Данните показват, че голяма част от децата в България имат проблеми с гръбнака. Най-често срещани са идиопатичните сколиози. Такива се наблюдават при 80 на сто от хлапетата, каза доц. Васил Яблански пред БНР. Излиза, че всяко пето дете има гръбначни проблеми.

Сколиозната болест е заболяване, което се характеризира с определен комплекс от симптоми. При сколиозата се получава странично изкривяване на гръбначния стълб.

Последиците от този недъг са много - главоболие, чести ангини, намалено зрение и слух. Възможно е сколиозата да причини хипертония, невралгия, сърдечни болести. А болката в лопатките, гърба, кръста и ставите е обичайният й спътник. Затова сколиозата не бива да се разглежда само като козметичен проблем.

Както е известно, всяка болест освен физиологическо има и психологическо минало. Гръбначният стълб е стожерът на човешкия организъм. И проблемите, свързани с него, в частност сколиозата, възникнат тогава, когато не си уверен в собствените си сили, не умееш да управляваш живота си и бъдещето си. Често хората със сколиоза предпочитат някой друг да ръководи живота им. Статистиката сочи, от 100 деца страдащи от сколиоза, само 4 са момчета. Останалите са момичета. Научно обяснение за това явление няма.