Някои хора смятат, че едва ли не е в реда на нещата, детето докато е малко, да боледува често. Споделящите това схващане обосновават теорията си с имунната система, която в ранна възраст още е незряла и затова не може да предпазва детето от болести.

Учените обаче са на друго мнение. Според изследванията новороденото се ражда с изключително силен имунитет. Природата се е погрижила, докато човешкото същество е безпомощно, да бъде защитено от болести.

“Изключително рядко ще чуете за бебе, което се е разболяло от шарка или заушка или друга тежка инфекциозна болест през първата година от живота си, дори и да е било в контакт със заразата. Статистиката също подкрепя факта, че бебетата като цяло не боледуват. Повечето майки, ако ги разпитате за болестите, които е прекарало детето им, споделят, че в бебешка възраст не е боледувало, с изключение на невинна хрема, и че е започнало да боледува с тръгването си на ясла или на детска градина”, обясни за в. “Доктор” известният детски педиатър проф. д-р Пенка Переновска, национален консултант по педиатрия, началник на Клиниката по детски болести на Александровска болница.

Как да се справите с бронхит и кашлица при децата четете в интервюто с д-р Пенка Переновска на Zdrave.to