Глаукомата заема второ място като причина за необратима слепота. За глаукома се определят група невродегенеративни заболявания с краен резултат оптиконевропатия със структурни промени в зрителния нерв и функционален дефицит. Разбирането на естеството на заболяването в последните години се промени значително и се очакват по-точни диагностични дефиниции и критерии, които ще доведат и до по-успешно и своевременно лечение.

“Глаукомата е позната като “тихият крадец на зрението”, защото прогресира незабележимо и човек я забелязва едва когато са настъпили необратимите последици. Ние не можем да излекуваме болестта, не можем да възстановим загубеното зрение, но може да бъде запазено това зрение, което пациентите имат. Лечението е до живот”, каза проф. д-р Наталия Петкова, основател на Българско глаукомно дружество.

Проф. Петкова посочи, че диагноза не може да бъде поставена само с измерване на вътреочно налягане, необходими са допълнителни изследвания. Те се правят в университетски болници и специализирани очни клиники, подчерта тя. 

Не изпускайте профилактичен преглед при офталмолога
“Пациентите над 60 г. трябва редовно да се проверяват за глаукома. Коварната болест засяга най-вече хора над 40 г. и се нарежда на второ място сред причините за слепота по света и у нас. Около 2% от населението над 40 г. заболяват от глаукома, а с увеличаване на възрастта броят им значително нараства. Не може да се излекува напълно, но навременното откриване може да спре развитието й и да се запази зрението.
Глаукомата е вследствие най-вече на повишено вътреочно налягане, но съществуват и други рискови фактори, които оказват влияние. Това са тънка роговица, честа промяна в диоптъра, напреднала възраст, фамилна обремененост. Дори расата и полът влияят. Африканците и азиатците например боледуват три пъти по-често. Освен това заболяването предпочита жените”, коментира още офталмологът.

Кой е най-големият рисков фактор четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.