Изследователи от Великобритания проучиха ефективността на новите антиракови лекарства, допуснати до употреба в страната в периода 2009-2013 година. В половината от случаите ефективността им се оказва недостатъчна. Видимо влияние върху качеството на живота на онкоболните те не са оказали. Съответната статия е публикувана в BMJ.
Авторите на изследването са анализирали отчетите за резултатността на лекарствата от рак, одобрени от Европейската медицинска агенция в периода 2009-2013 година. Отчетите са следели резултатите от предписаните лекарства в течение на пет години след началото на тяхната употреба. От 68 такива лекарства само 35, тоест 51%, са показали повишаване възможността за оцеляване или ръст в качеството на живот на болните. Останалите не са демонстрирали такива резултати. Ефектът им се оказал неразличим от плацебото.   

И това е интересно! Инвестирайте в здравето с черен бъз! Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве на най-полезния здравен сайт Zdrave.to

Учените призовават за по-подробно тестване на новите лекарства. В същото време позицията им е до известна степен тенденциозна. В самия труд се посочва, че 39 от 68-те лекарства са били одобрени преди получаването на еднозначни данни за това, че те удължават живота на болния или подобряват качеството му. Тоест голяма част от лекарствата, допуснати до употреба преди получаването на въпросните данни, все пак се оказва относително ефективна.

Това показва, че въпреки големия брой грешки, тази практика като цяло се оправдава.

Превод и редакция: БЛИЦ