Защо хората в депресия не се обръщат към психиатър?
Д-р Захари Зарков е специалист психиатър, началник на отдел “Психично здраве” в Националния център по обществено здраве и анализи. През 2015 г. защитава докторска степен в областта на психиатричната епидемиология. Работил е като психиатър в МБАЛ - Монтана и в Университетската клиника на УМБАЛ-“Александровска”. Има интереси и опит в терапията на афективни и тревожни разстройства, овладяване на кризи, водене на профилактика при депресии и шизофрения. Публикувал е статии и доклади в български и международни професионални списания.
Човек може да изгуби внезапно паметта си от стрес и депресия
- Д-р Зарков, може ли, макар и приблизително, да се каже какъв процент от хората страдат от някаква форма на психично разстройство?
- Обект на последното проучване от 2017 г. на Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) беше разпространението на честите психични разстройства в България. Те включват няколко групи заболявания: разстройства на настроението, тревожни разстройства, злоупотреба и зависимости от алкохол и наркотици. Според данните от това проучване (ЕПИБУЛ 2) 14,5% от пълнолетните българи са засегнати от чести психични разстройства. Тоест, 14,5% от хората в някакъв етап от живота си са страдали от някое от споменатите психични разстройства.
Първото подобно изследване (направено със същия въпросник) беше през 2003-2007 г. Тогавашните данни сочеха, че честотата на тази група разстройства засяга 19,5% от българите. Сравнявайки данните, установяваме, че има намаляване на тревожността и депресията в България.
Защо хората в депресия не се обръщат към психиатър четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.
Последвайте ни
0 Коментара: