Как могат древните знания на тибетската медицина да се прилагат в ежедневието, за да съхраним здравето си и да постигнем дълголетие? Представяме ви интересен разговор за храненето, дълголетието и медитацията в интервюто със специалиста по тибетска медицина - Шераб Барма.

Той е известен далеч отвъд Непал. Консултира много от будистките учители, а също така е съветник по здравеопазването в National Geographic и в WWF (World Wide Fund for Nature - Всемирен фонд за защита на природата). С участието на Шераб Барма в Европа се откриват здравни центрове, където се използват традиционни методи, които привеждат ума и тялото в равновесие: лечебни билки, диети, масажи, фитобани и т.н.
Барма е на над 50 години, но изглежда на 35. Цялото му семейство са строги вегетарианци и постоянно отделят време за практикуване на йога и медитация. Шераб Барма казва, че за да изглежда и да се чувства перфектно, не прави нищо особено: просто редовно и с удоволствие се грижи за здравето си, преди да са възникнали трудни за разрешаване проблеми. 

- Г-н Барма, тибетската медицина е възникнала, както се смята, преди 2500 години. Но през това време много неща са се променили. Защо по ваше мнение тази наука продължава все така да е актуална?
- Да, както правилно отбелязахте, тибетската медицина е наука: “Сова Ригпа”, което се превежда като “наука за изцелението”. Нейното знание идва от Буда Медицина, от просветени същества. Тази наука не е измислена от хората, тя им е била дадена.

- На какво е основана тази наука?
- В основата й лежат принципите на трите доши: вятър (лунг), жлъчка (трипа) и слуз (бекен). Тяхното съотношение определя нашето тяло, конституция и предразположение към тези или други дисбаланси, т.е. заболявания, които се появяват на ниво първични елементи: земя, вода, огън, въздух и космос. Основните условия за нарушения в равновесието са начинът на живот и храненето, които не са подходящи за конкретния човек. Както разбирате, основата на тибетската медицина е принципът за формирането на цялата вселена и хармонията с нея. Как това може някога да не е актуално?

- Тибетската медицина отделя в специална група психичните разстройства, менталните заболявания, които не са проучени подробно в западната медицина. Какви са тези заболявания? И как един специалист по “Сова Ригпа” може да ги определи?
- Има голяма връзка между нашето тяло и нашия ум, а той е свързан с една от трите доши. Вятърът (лунг) - това са всички видими движения, движението на ума, включително. При дисбаланс на вятъра човек често изпада в депресия, стрес. Умът е като цар или крал, вятърът е управляващият или министърът, а тялото ни е подчинените. Възможно е да не изпитвате болка, но може да сте непрекъснато разтревожени и неспокойни. Тогава след известно време ще се разболеете. 
Болестите на тънкия вятър (или ума) не могат да бъдат диагностицирани с обичайните медицински методи, те не могат да се видят. Като правило човек започва да страда от безсъние, главата му се върти, наблюдава се свръхвъзбудимост. Струва му се, че се е разболял от нещо. Затова отива в болницата, правят му изследвания, ултразвук, но не откриват никакво заболяване. Можете ли да видите вятъра? Не. Но има усещане за вятър. Така е и при тези разстройства: не може да ги видите, но ги чувствате. Само науката “Сова Ригпа” може да открие тези болести, тъй като разполага с методи за успокояване на ума. 
Много е важно да запазите съзнанието си в покой. Много ми харесва, че все повече хора днес се интересуват от йога и медитация.
Ако страдате от такова разстройство на вятъра, може да пиете чай с мед или джинджифил сутрин, да се насладите на топла домашна храна. И, разбира се, имате на разположение и традиционните тибетски методи: лечебни билки и външни процедури като масаж и “хор ме”, които могат да помогнат за балансиране на вятъра.

Цялото интервю с Шараб Барма, четете в най-полезния сайт - zdrave.to