Българин разкри какво се случва с COVID-19 в Швейцария
Страната се справя с коронавируса, здравната система не колабира, категоричен е Димитър Иванов
„Швейцария има средно 11-12 легла за интензивна грижа на 100 хиляди души. Други страни имат два до три пъти повече, но е важно, че не се достигна до този капацитет и не се наложи да се прилагат протоколите за избор на пациент, чрез които се дава предпочитание на тези пациенти с най-високи шансове за излекуване и пълноценно възстановяване.
Това беше положението в Италия - в Ломбардия, което е сега и в Ню Йорк, във Великобритания.
При нас всеки тежко заболял можеше да получи качествена интензивна грижа. В това отношение Швейцария имаше капацитет да помогне и на съседни държави”, заяви българинът пред БНР.
В сравнение с други западноевропейски държави Швейцария се справя добре, подчерта Димитър Иванов: „Не сме сред отличниците като Норвегия, Дания или Австрия, но сме сред много добрите, заедно с Швеция, ако данните са верни. И много по-добре от страни като Белгия или Холандия”.
„Създаде се впечатление, че Швейцария е една от по-силно засегнатите страни. Аз го отдавам на това, че при нас епидемията се разви по-рано от други страни, в южната част особено – в италианоговорящия кантон, поради близостта с Италия и интензивния пътникопоток на живеещите и работещите. Кантони в близост до Франция също са силно засегнати", допълни Димитър Иванов.
„В момента положението се успокоява. Ние сме в платото. Броят на диагностицираните нови заразени започна да намалява някъде около една седмица след въвеждане на извънредното положение – от 1400 на ден на 500-600 в последните дни. Броят на починалите достигна своя пик в края на март. Оттогава не е нараствал. Поддържа приблизително постоянни стойности”, обясни Иванов.
В Швейцария се обсъждат различни сценарии за овладяване на епидемията - оптимистичните са за май, а песимистичните - ограничителните мерки да продължат до юни, август, дори септември.Така изглежда грижата за пациенти с Covid-19 в Швейцария
Досега Швейцария е сред страните с най-висок брой диагностицирани заразени на 100 хиляди души – над 2 700, или общо 24 000, уточни още Димитър Иванов. С бавните PCR тестове първоначално са били тествани по 2 500 души дневно, сега този брой достига 16 хиляди на ден.
Последвайте ни
2 Коментара: