През последните месеци пациенти все по-често се оплакват от липса на лекарства в аптечната мрежа, някои от  тях са животоспасяващи. Болни и техните близки все по-често търсят медикаменти в съседни държави, понякога причината е и по-ниската цена в съседните Турция и Сърбия.

Колко медикамента липсват от пазара?


Постъпилите сигнали в Изпълнителната агенция по лекарствата от началото на годината до август за липсващи медикаменти те са около 130, които касаят 70 продукта, обясни Богдан Кирилов, директор на агенцията, цитиран от bTV.

Списъкът в СЕСПА (Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти) отразява ситуацията към определена седмица и наличност под определени количества, уточни Кирилов.

По думите му ситуацията за различните продукти е различна  и е възможно в страната да има наличност от даден лекарствен продукт при определени търговци на едро, а в дадени аптеки да липсва, защото тя няма договорни отношения с този търговец.  

Директорът на Агенцията по лекарствата обясни още, че понякога са нужни до 7 дни даден медикамент да стигне от София до по-отдалечени населени места.

Защо лекарствата в Турция и Сърбия са по-евтини?

"Ценовата политика на ЕС е стриктно регулирана, особено при лекарствените продукти по лекарско предписание. Те се определят на база международно ценово рефериране между отделните държави.

В рамките на ЕС за тези продукти има стриктни изисквания за определяне на цената“, коментира Богданов по повод информацията за по-евтини продукти в пъти в съседни държави.

Той напомни, че Турция и Сърбия не са в Европейския съюз и имат различна регулация на цените на лекарствата. "Не трябва да се подценява и търговският елемент – размера на пазара – Турция е с доста по-голямо население“, допълни директорът на Агенцията по лекарствата.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук