Д-р Алшарани: Коронавирусът атакува жестоко и за часове
Това, което истински ме притеснява, е, че хората сякаш не искат да видят опасността - недисциплинирани са и не спазват мерките, споделя той
"Два пъти съм ходил в Сирия като военен лекар. Трудно може нещо да ме уплаши", това заявява доц. Фирас Алшарани, който е завършил медицина в София, а от 2004 работи във Валенсия.
Ето какво ни разказа за битката срещу коронавируса пред "Дойче Веле":
Доц. Фирас Алшарани
"Наскоро бях в дома на жена в карантина. Синът ѝ е с психично заболяване и имаше симптоми на COVID-19. Трябваше да му направим тест, но той изпадна в паника и започна да буйства.
Заедно с шестима полицаи в защитни облекла едва успяхме да го удържим и да му поставим инжекция, с която да го приспим, за да можем да вземем материал за теста. Сблъскваме се и с такива неща, защото освен в болницата, където лекуваме пациенти с коронавирус, ходим и по домовете на хора в карантина", споделя сирийският доцент Фирас Алшарани.
"Този вирус промени изцяло живота ни"
Макар Валенсия да не е най-засегнатият от епидемията град в Испания, доц. Алшарани сравнява ситуацията там с война.
"Тази война започна в началото на март, защото никой от правителството не взе мерки", казва лекарят и обяснява как във Валенсия на 1 март се е провел карнавал с 50-60 хиляди човека.
Малко след това заразата избухна. И промени живота ни изцяло. Защото нито една здравна система в Европа не е подготвена за мащабите на тази пандемия.
През първите дни нямахме никакво защитно облекло, нямахме маски и очила, нито тестове, а леглата не бяха оборудвани с дихателни апарати. Сега е по-добре, но все още се усеща недостиг", признава той.
Д-р Алшарани в защитно облекло
Доц. Алшарани разказва, че да се работи с пациенти с COVID-19 е много трудно.
"Този вирус често разгръща драматична картина за около 24 часа. Атакува белите дробове жестоко и за часове унищожава голяма част от тях. Няколко дни след такова развитие се налага интубация. Наред с това вирусът унищожава и имунната система, поради което организмът губи съпротивителните си сили", казва още доцентът.
Според доц. Алшарани, един от големите проблеми се крие в профилактиката.
"Хората си мислят, че могат да се заразят само ако се прегръщат и целуват. Но не е така - няма нужда някой да кашля или киха, за да зарази близкостоящ човек.
По тази причина носенето на маска е оправдано, но тя трябва да е добре сложена над носа и под брадата. Освен това вирусът остава дълго върху различните повърхности и само третирането със сапун и спирт може да го премахне. Така се предпазваме и ние", признава той.
В момента доц. Алшарани ръководи екип от 14 медици, които лекуват пациенти с коронавирус. Някои от колегите му са предпочели да излязат в отпуска, докато пандемията отшуми. "Страхът им е основателен", казва доц. Алшарани и допълва, че четирима от колегите му са заразени, а един от тях е в тежко състояние.
"Това, което истински ме притеснява"
Самият той не изпитва страх. Всеки ден се опитва да окуражи колегите си, като пръв отива при новите пациенти.
"Физически съм силен, здрав мъж. Два пъти съм ходил в Сирия като военен лекар. Трудно може нещо да ме уплаши.
Но дежурствата са много тежки. Работим по 24 часа, в които спим не повече от три часа, като почти през цялото време носим защитни облекла.
Това, което истински ме притеснява, е, че хората сякаш не искат да видят опасността. Недисциплинирани са и не спазват мерките. А това ще им изиграе лоша шега в един момент. Ще се отрази и на нас, лекарите, защото ние вече сме на предела на силите си", казва доц. Алшарани.
Последвайте ни
5 Коментара: