Д-р Гергана Николова каза трябва ли да спре масовата имунизация след инцидента с "АстраЗенека"
С тази мутация има и по-сериозна картина, по-тежко протичане. Затова сме притеснени за пациентите си, сподели медикът
Масовата ваксинация ще ни спаси от множеството заболявания и усложнения, които виждаме след Ковид-19, заяви пред bgonair.bg д-р Гергана Николова.
Тя и нейни колеги вече усещат напрежението и тежестта от повишаването в заболеваемостта.
"Огромно е натоварването на спешните медици. Много голямо е натоварването в болниците и Ковид отделенията. Системата се справя, но наистина ние сме на предела на силите си. Виждаме всеки ден млади хора, които са доста болни, които са увредени, които много бързо се влошават", допълни лекарката.
Според наблюденията на д-р Николова възрастовата граница е значително занижена, като вече боледуват и деца.
"С тази мутация има и по-сериозна картина, по-тежко протичане. Затова сме притеснени за пациентите си", сподели медикът.
Най-много я притеснява, че хората са се уморили да спазват дори най-елементарни ограничения като носене на маска и спазване на дистанция.
"Всеки си мисли, че този вирус ще го отмине. За съжаление, тази седмица загубих колега, с която работих 30 години. В момента замествам колежка, която е с тежко протичане на коронавирус.
Чисто човешки установяваме, че ситуацията излиза извън контрол, когато пациентите смятат, че тях това няма да ги засегне, а същевременно пред вратите на кабинетите има огромен брой чакащи да бъдат прегледани. Всичките пациенти са със симптоми на респираторни заболявания", посочи д-р Николова.
Проф. Асен Балтов каза, че често от вратата пред "Пирогов" трябва да бъдат интубирани пациенти, а много от тях са и по-млади.
Според д-р Николова причината за това не е просто от мутацията, а от чакането от страна на пациентите.
"Пациентите чакат 5-6 дена с идеята, че ще им мине, и от страх, че ще бъдат карантинирани. Това води до много грешни решения - да не се ходи на преглед, да не се лекуват, но да продължат да излизат навънка и да пият кафе с приятели", сподели още д-р Николова.
Тя обърна внимание на хората, които сами си поставят ваксина: "Винаги има специфика. Ваксината трябва да се сложи по определен начин, да се достигне до определена дълбочина. Това вкъщи "да си намажа ноздрите отвън" не е като да си сложи червило човек", категорична е лекарката.
Според д-р Николова собствениците на заведения трябва повече да мислят в интерес на клиентите си и да не бойкотират мерките.
"В края на краищата това са вашите клиенти - ако те се разболеят, те утре няма да могат да дойдат. Човек трябва да мисли малко по-мащабно, не само за момента", коментира GP-то по отношение на ресторантьорите.
"Губим колеги от Ковид-19, губим колеги и от преумора - нашият апел е хората да бъдат отговорни, когато имат първите симптоми да се обадят по телефона, да назначим дистанционен тест. Няма нищо страшно от това, че ще си останат 14 дена да се лекуват вкъщи", апелира д-р Николова. И изрази съжаление, че личните лекари бяха изключени от другите ваксини, които са одобрени за работа.
"Личните лекари трябва да имат възможност да избират подходящата ваксина за своите пациенти. Съобразно техните заболявания, съобразно съществуващи алергии, съобразно състояние на пациента. Ние най-добре познаваме пациентите си", каза д-р Николова.
Тя е категорична, че ваксинациите трябва да продължат да се извършват от общопрактикуващите лекари, които са добре достатъчно добре подготвени да поемат товара на една имунизационна кампания.
"Не е редно една армия от 4 000 човека да стои невъоръжена и да не бъде използвана", заяви д-р Николова.
И апелира към управляващите: "Нека да се осигурят ваксини в бърз порядък, тези 4 000 човека, за една армия, която стои, не може да се включи, а има желание, има готовност, обучена е, знае как, и може да ги постави.
Не е нормално един човек да отиде в събота, да седи, да чака и да се върне с празна чанта и от понеделник пак да казва на пациентите си - няма ваксини и няма да ви поставим", каза тя.
Последвайте ни
0 Коментара: