Здравеопазването у нас и по света е нещо много, много скъпо - това каза в студиото на "Денят започва" д-р Мирослав Ненков, анестизиолог и бивш зам.-здравен министър. По думите му, тъй като е много скъпо, здравеопазването има императивни изисквания към себе си за определен обем инвестиции. Това е в случай, че обема пари, с който разполагаме, се управлява добре. По начина, по който сега са разписани правилата, догодина с още 400 млн. лв. се увеличат парите за здравеопазване пак няма да се изплатят дълговете на болниците. В самата концепция на този тип здравеопазване, който се практикува сега у нас е заложено да не стигат парите, освен че те сами по себе си са малко, обясни д-р Ненков.

Здравнонеосигурените хора са две групи - едните са тези, които не могат да си платят здравните осигуровки, а другите са тези, които не искат да си платят здравните осигуровки, каза още д-р Ненков и уточни:

"Тези, които не могат да си платят здравните осигуровки пушат цигари и пият ракия - те могат да си платят осигуровките, нека не се заблуждаваме. Регистрираните хора в бюрата по труда, тези, които получават помощи, те лягат върху държавния бюджет. Т.е. всички ние им помагаме, както е редно. Но ако пушиш цигари и пиеш ракия, няма никаква причина да не си плащаш здравните осигуровки. И този човек отива например в болницата в Козлодуй и от там не могат да го върнат. И тогава 1000 лв. за неговото лечение остават за сметка на тази болница. Тези 1000 лв. се покриват от потенциалния доход на моите колеги, сестри и санитари", заяви д-р Ненков.