Д-р Надежда Владимирова завежда секция “Епидемиология” в Националния център по заразни и паразитни болести. Участва в международни проекти по надзора на заразните болести и ваксинопрофилактиката. Основните й научни интереси са в проучването на епидемиологичната ефективност на имунизацията с ваксина за хепатит В, както и епидемиология и лабораторна диагностика на коклюш и др. Ето какво сподели д-р Владимирова пред в. “Доктор” за увеличаването на болните от морбили в Пловдивско.
- Д-р Владимирова, кога българските деца се ваксинират срещу морбили?
- В националния имунизационен календар тази ваксина се прави за първи път на 13-месечна възраст и втори път на 12-годишна възраст. От майката на детето се предават антитела, когато тя е боледувала от морбили или е ваксинирана, и е изградила добър имунитет. Тези антитела се запазват в организма на кърмачето минимум шест месеца, а при някои деца 9 или 12 месеца. Затова в 13-тия месец вече е нужно да се направи ваксина на детето.

- Къде възрастен човек може да си направи изследване за имунитета срещу морбили?
- Всеки може да провери дали ваксината още действа. Има възможност да се направят изследвания на антитела, т.е. установява се дали има защита срещу морбилния вирус. Ако имате, тогава сте абсолютно спокойни. Всеки може да си провери имунитета против морбили и да прецени дали да си направи нова ваксина.
Референтната лаборатория за морбили, паротит и рубеола е в Националния център по заразни и паразитни болести. Изследване за антитела може да се направи при нас. Но подобни изследвания се правят и в други лаборатории. 

- Колко в момента са заболелите от морбили?
-  За периода 17 март - 27 април има 66 души с диагноза морбили в Пловдив и региона. Повечето от тях са доказани лабораторно, други са в процес на доказване. Първият случай беше на 24-годишна жена - майка на едно от бебетата, които се разболяха впоследствие. Сред вече заболелите има и една медицинска сестра. 

- Тя като медик би трябвало да е ваксинирана, нали?
- Медицинската сестра е ваксинирана, но това може да е станало още през 60-те или 70-те години на миналия век и затова имунитетът й да е спаднал. А може да е от тези хора, които не са изградили достатъчен имунитет срещу морбили. 

- Възможно ли е да не избухне епидемия от морбили в България в тези колосални размери, в които беше тя през 2010 г.?
- Това никой не може да твърди със сигурност. Благодарение на опита през 2009 и 2010 г. от Министерството на здравеопазването веднага информираха колегите в РЗИ, че трябва 
да издирят децата, които не са ваксинирани, без значение на каква възраст са, и веднага да предприемат ваксинация за морбили, рубеола, паротит. Тази ваксина е осигурена и за нея няма горна възраст. Може и възрастните да се ваксинират. Ако са направени тези изпреварващи мерки още в самото начало, имаме много голям шанс да не се развие мащабна епидемия и да остане ограничен епидемичен взрив само в Пловдив. Разчитаме на конкуренцията между ваксиналния и естествения вирус. 

Освен това се ограничават и контактите с други хора. Заразените са поставени под карантина, а на най-близките контактни се проверява имунизационният статус. Вземат се комплекс от противоепидемични мерки.

Епидемията от морбили през 2009 - 2010 г. беше предизвикана от внесен случай - 24-годишен неваксиниран мъж от ромски произход. Той се е заразил с морбили в Германия и пристигнал за коледните празници. От него се заразили неваксинираните хора и така епидемията тръгнала, за да достигне до 24 255 официално регистрирани случаи. Заболеваемостта е 320 души на 100 000 население. Умряха 24 деца - по едно на хиляда заболели. Засегнати бяха всички области на България. Да се надяваме, че епидемичният взрив, който започна на 17 март 2017 г. в Пловдивския регион, ще си остане само там. 

- С колко процента е спаднал имунизационният обхват у нас?

- През 2014 г. обхватът на децата на 13-месечна възраст спадна на 93%, а 2016 г. - на 92%. А за втората доза, която се прилага на 12-годишна възраст за затвърдяване на добития имунитет, обхватът е 90%. За да се постигне елиминация на болестта морбили, имунизационният обхват трябва да бъде от 95% нагоре, т.е. поне 95% от населението трябва да има защита. От 1950 г. до въвеждането на имунизация срещу морбили в България през 1969 г., епидемиите следват една след друга през 2 - 3 години, като заболеваемостта е от порядъка на 20 000, 48 000, 50 000 души. От края на 1991 г. въведохме тройната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. С натрупването на имунизираните хора междуепидемичните периоди станаха по-дълги, а епидемиите - с по-ниска интензивност. Въпросът е, че трябва да поддържаме добър имунизационен обхват сред цялото население. 

Но съществуват “джобове” с ниско или липсващо ваксинално покритие. Когато от РЗИ се проучва всеки конкретен случай на морбили, колегите установяват, че основно това са хора от ромската общност. 95% от заболелите са с незадоволителен имунизационен статус - или изобщо не са ваксинирани, или имат по един прием от ваксината. Това са деца под 12-месечна възраст, млади хора и такива в напреднала възраст. 

Трябва много добре да мислим, когато отказваме ваксинация. Защото морбили е много тежко заболяване. Всеки незащитен заболява. Морбили циркулира в Европа и понеже имаме интензивно движение на хора между отделните държави, във всеки момент е възможно да се появят случаи. И като имаме “горивния материал” от неимунизирани и от хора с лош имунитет, винаги би могла да избухне епидемия. Вносът на морбили в настоящия момент е от Румъния, където от 2016 г. досега има над 4000 заболели, основно ромско население. 

- Каква според вас е причината хората да се страхуват от имунизации в последните години? Преди това този проблем не съществуваше като че ли.
- Може и да е съществувал, но да не е бил така обществено достъпен, както е сега. Антиваксиналните движения добиха популярност благодарение на интернет и на социалните мрежи. Виждала съм в сайтове като bgmama майка да споделя: “Детето ми изгаря от температура”. И в този момент тя е седнала да пише на другите момичета в групата, вместо да си гледа детето и да се постарае да му свали температурата. 

- Не смятате ли, че тези сайтове са следствие от вакуума на информация. Причината не е ли донякъде в педиатрите, които не говорят достатъчно с родителите за ваксинопрофилактика?
- Възможно е, но не мога да твърдя за всички. Защото има лекари, които много добре обясняват необходимостта от ваксините, и други, които нямат време да обясняват. Трябва да имат и време, и желание. Когато влезе пациент специално за ваксинация, би следвало лекарят да има петте минути, в които да обясни на родителя срещу какво заболяване ваксинира неговото дете, какви са възможните последствия, ако не се ваксинира, каква е ваксината и какви са най-често срещаните реакции след ваксинация, за да насочи родителя какво трябва да следи от първите дни до един месец. Мисля, че това е напълно достатъчно, за да имат успех тези превантивни мерки. 

Повечето родители са наясно с необходимостта от ваксинациите, но е факт, че има и група от “добре информирани” майки, които не желаят да ваксинират децата си. Те са категорични противници на ваксинацията. Тези активистки свързват ваксината за морбили, паротит и рубеола с аутизъм при децата. Твърденията им се базират на публикация, която излезе в началото на 90-те години и която доведе до срив на имунизационните програми в западните страни. Но тази публикация беше абсолютно опровергана от научните среди. 

Мара КАЛЧЕВА