Доц. д-р Рада Маркова: Динамиката на коронавируса доказа, че влияе различно върху деца и възрастни
Медицинското съсловие трябва да се обедини в посланията си. Така доц. д-р Рада Маркова, детски пулмолог, коментира противоречивите информации в общественото пространство, свързани с COVID-19.
В телевизионно интервю доц. д-р Маркова сподели мнението си за това как вирусът влияе на децата и защо според нея има толкова голяма разлика в развитието на болестта между най-малките и възрастните.
В световен мащаб динамиката на коронавируса доказа, че влияе различно върху деца и възрастни, като за разлика от повечето вирусни инфекции той някак заобикаля тази иначе уязвима група, или поне процентът с тежко протичащата коронавирусна инфекция е изключително нисък и тези, които правят усложнения или имат индикация за интензивно лечение, са изключително малко, каза тя.
През последните седмици много родители бяха обезпокоени и от факта, че в публичното пространство циркулират спекулации относно употребата на различни медикаменти и влиянието им върху децата. В центъра на тези хипотези попаднаха и нестероидните противовъзпалителни средства, като например ибупрофена.
Оказва се, че всички големи здравни организации (СЗО, FDA, EMA) отхвърлят тези притеснения, позовавайки се на проучвания, които доказват, че те са неоснователни, а пациенти, които приемат медикаментите във връзка с други ревматологични състояния или пък ставни проблеми и остри състояния, могат спокойно да продължат да приемат този тип медикаменти, категорична бе доцент Маркова.
Тя обори и още една разпространявана хипотеза, а именно, че децата са едни от основните преносители на заразата сред семействата си. “В редица семейства се доказа, че при заразоносител дете нито един от възрастните хора не последва детето в тази инфекция. И обратно, разбира се, има и такива деца, които пренасят инфекцията. Никой не може да каже за момента кое определя разликата в трансмисията при едни и други пациенти”, коментира тя.
Интересна бе и препоръката на доц. д-р Маркова, според която карантината, която обществото ни преживя, се отрази изключително негативно върху общото физическо и психическо състояние. Тя призова хората да спортуват, да се движат и да приемат качествена и пълноценна храна.
“Много по-лесно е да дадем на детенцето си едно хапченце и да си мислим, че правим нещо, отколкото да му направим питателна храна, да го хванем за ръката и да отидем на спорт, да отидем в планината”, коментира тя някои от практиките у нас и допълни, че е много важно да не залагаме само на витамини и хранителни добавки, особено когато това се касае за децата ни.
Истинският допир със земята и с природата е това, което помага на имунната система. Колкото по-активни сме, толкова повече организмът сам ще може да се бори с атаките. Доц. д-р Маркова подкрепи тази своя хипотеза и с един любопитен пример.
“Във всички психиатрии има кабинети по трудотерапия, те не случайно съществуват, т.е. смята се, че човек, за да има стабилно психично здраве, наистина трябва да има и физическа активност”, каза тя.
А за нас остава равносметката и това сами да изберем правилния начин, по който да защитим себе си и децата си. Да помогнем на имунната си система и да подсилим духа си в тези трудни времена, пред които се изправихме.
Последвайте ни