Новият щам на коронавирус Оmicron, открит в Южна Африка, беше последван от повече информация от местни лекари, че този вид причинява по-леки симптоми, като главоболие и умора, пише bg-voice.

Медиците казват и, че Оmicron не води до хоспитализация или смърт, така че експертите започват да се съмняват дали този вид, от който лекарите първоначално се страхуваха поради големия брой мутации, всъщност не може да предотврати пандемията от коронавирус.

Германският епидемиолог професор Карл Лаутербах казва, че Оmicron всъщност може да се окаже коледен подарък за човечеството – при условие, че ефектът му е по-лека клинична картина и има шанс да ускори края на почти двегодишна пандемия.

Южноафриканската медицинска асоциация твърди, че вирусът причинява по-леки симптоми, като главоболие и умора, и че не е довел до хоспитализация или смърт.

„Големият брой мутации може да означава, че вирусът е оптимизирал своята инфекциозност и може да бъде по-малко смъртоносен. Това би било в съответствие с начина, по който се развиват повечето респираторни вируси“, каза Лаутербах.

По думите му обаче трябва да се отбележи, че средната възраст на населението в Южна Африка е значително по-ниска от тази в Европа, така че това може да е обяснение за по-малкия брой хоспитализирани.

„Съгласен съм с него, сам го казвам. Ако това, което лекарите в Южна Африка ни казват, е вярно, това е знак, че е постигнат баланс между вируса и хората. И това може да бъде краят на пандемията, при условие, както казах, по-младите хора с леки симптоми да се заразят“, каза хърватският инфекционист Бруно Баршич.

Вирусологът Таня Йованович все още е предпазлива, когато говори за нови мутации на вируса.

„В този момент никой не може да каже, че новият щам Omicron се разпространява по-лесно, нито може да даде по-тежка клинична картина. Видът пристигна от Южна Африка, където само 24 процента от гражданите са ваксинирани. Да не забравяме, че има бета вариант на коронавируса, който пристигна от Африка и се разпространи в няколко страни по света и не е станал доминиращ никъде.

Независимо от новата мутация, трябва да продължим да носим маски и да държим на разстояние. Хората в Сърбия се отпуснаха много и това е тревожно,“ каза Йованович пред регионални медии.