Здравните власти в Европа алармираха, че маймунската шарка мутира изключително бързо и че на практика работят на сляпо, когато се опитват да спрат разпространението на болестта.

Обезпокоителният скок на заразените с маймунска шарка в Демократична република Конго и други африкански страни беше обозначен като „извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение“ от Световната здравна организация (СЗО), поставяйки го наравно с предишни извънредни ситуации като COVID-19 и Ебола.

Властите в Нигерия са в паника, като един от тях заявява, че вирусът „мутира“ много по-бързо, отколкото са се страхували.

Д-р Дими Огойна, експерт по инфекциозни болести в Университетската болница Делта на Нигер каза пред NDTV: „Притеснявам се, че в Африка работим на сляпо.

Ние не разбираме огнището много добре и имаме затруднения да адресираме проблема по отношение на динамиката на предаване, тежестта на заболяването, рисковите фактори за заболяването“.

По-рано този месец професор Пол Хънтър от Университета на Източна Англия заяви, че нов щам може да се появи в Европа.

Какво представлява маймунската шарка?

Маймунската шарка е рядко вирусно заболяване, което причинява симптоми на остра вирусна инфекция (треска, главоболие, мускулни болки) и обрив, който наподобява пъпки или мехури, пише vaccination-info.europa.eu.

През 2022 г. за пръв път в ЕС и по света са докладвани голям брой случаи в държави, в които заболяването не е било разпространено. По време на епидемията през 2022 г. в ЕС/ЕИП са съобщени над 20 000 случая. Тези случаи не са свързани с пътувания до места, където в миналото е било известно, че циркулира вирусът на маймунската шарка.

Какви са симптомите на маймунската шарка?

Симптомите включват лезии, които може трудно да се разграничават от другите поксвирусни инфекции и до известна степен — от варицелата.

Хората с маймунска шарка често имат комбинация от следните симптоми:

  • повишена температура,
  • главоболие,
  • втрисане,
  • изтощение,
  • подуване на лимфните възли,
  • болки в гърба и болки в мускулите,
  • лезии на лигавиците и кожен обрив. 

Обривът може да се появи преди или след другите симптоми и обикновено е разположен по лицето, ръцете, краката, около гениталиите или ануса. 

Кожните лезии често се появяват първо като петна, които се превръщат в пълни с течност мехури, след което се образуват корички и струпеи, преди кожата да заздравее напълно.

Какви са усложненията при маймунската шарка?

Повечето хора, които се разболеят от маймунска шарка, се възстановяват без усложнения. При новооткрити случаи на маймунска шарка трябва да се направи медицинска оценка на тежестта и рисковите фактори (напр. основни заболявания или лекарства, влияещи на имунната система, нелекувана ХИВ инфекция и др.). При тежка проява на заболяването може да се наложи хоспитализация и/или лечение с антивирусни препарати. 

Как се разпространява вирусът на маймунската шарка?

В Африка, където вирусът от маймунска шарка циркулира сред животните, той може да се разпространи от животните към хората чрез пряк контакт със заразени животни, например гризачи. 

В Европа вирусът може да се предаде от един човек на друг чрез: 

  • близък контакт с кожни лезии на заразен човек;
  • респираторни капки при продължителен контакт лице в лице;
  • контакт със заразени повърхности.

По време на епидемията през 2022 г. повечето диагностицирани случаи на маймунска шарка при хора са сред мъже, които имат сексуални контакти с мъже, което предполага, че предаването е станало по време на полов акт.

Кой е изложен на риск от заразяване с маймунска шарка?

Макар че повечето случаи през 2022 г. са сред мъже, които имат сексуални контакти с мъже, всеки, който има близък, пряк контакт (включително сексуален) с човек, болен от маймунска шарка, е изложен на риск да се зарази с вируса на маймунската шарка. Контактът с дрехи, спално бельо, кърпи, предмети и други повърхности, които са били докосвани от човек с маймунска шарка, също може да доведе до предаване на вируса.

Лицата с имунна система, отслабена поради основни заболявания, някои лекарства или лечения (като химиотерапия), може да са по-податливи на маймунската шарка и усложненията от заболяването.

Важно е да се отбележи, че макар тези групи да са изложени на по-висок риск, маймунската шарка може потенциално да засегне всеки, който влезе в контакт със заразен човек.

Как може да бъде предотвратено заразяване с маймунска шарка? 

Заразяването с маймунска шарка може да се предотврати, като се избягва близък контакт със заразени хора и се спазва добра хигиена, например често миене на ръцете със сапун и вода. 

Ваксинацията срещу дребна шарка — заболяване, причинено от сроден вирус, — осигурява известна защита срещу маймунската шарка. 

Ако подозирате, че може да сте били изложени на вируса на маймунската шарка, изолирайте се от другите и незабавно потърсете медицинска помощ от вашия лекар.

Забележка:

Информацията в тази статия е предназначена за общо сведение и не трябва да се използва като заместител на личния опит и преценката на медицински специалист.