Специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Д-р Щерев” беше осъдена за принудително бащинство от Софийския апелативен съд.
Лечебното заведение трябва да заплати още над 20 хиляди евро към присъденото от Софийския градски съд 10 хиляди лева обезщетение на Людмил Петровски.
То е за причинените му неимуществени вреди, изразяващи се в трайна и необратима промяна в личния му живот и свързаните с това негативни преживявания и силен психоемоционален стрес, пишат съдиите от Софийския апелативен съд. Адвокат на потърпевшия е Стоян Стойков.
Людмил Петровски разказа пред NOVA как, без да знае и без негово разрешение, е станал баща. Използван е негов биологичен материал, оставен за съхранение в клиниката. Разследване установи как подписът за Петровски е фалшифициран и в резултат на това е използван материал за зачеването на дете.
Година по-късно той е поканен на кръщене на дъщеря си.
Изследвания за инвитро
Людмил Петровски е земеделски производител от Кнежа. През 2018 година майка му е диагностицирана с онкологично заболяване. В търсене на най-добрия вариант за лечение се свързва със своя стара позната – лекарка. Тя работи в столична болница и Петровски я моли да съдейства, за да може майка му да бъде оперирана там.
„По това време имах сериозна връзка с момиче от Варна. Бяхме заедно близо 3 години и с нея пробвахме да имаме дете. На семейни начала живеехме, но по естествен начин не се получаваше да забременее. Започнахме изследвания за инвитро”, разказа преди месеци потърпевшият.
Докато се грижи за майка си в София след операцията, споделя на лекарката за репродуктивните премеждия. Тя работи и на второ място, в болница за инвитро
„Споделих ѝ, че трябваше същата седмица да съм във Варна, за да дам материал за изследване. Но понеже няма кой да се грижи за майка ми - тя ми предложи да оставя в тяхната болница материал за съхранение. Не за донорство. За съхранение, както е посочено в документите””, допълва мъжът.
На 12 ноември 2018 година лекарката му изпратила снимка от видеозон, за да му покаже, че е заченала дете, то е момиче и е в шестия месец на бременността. От общи познати Людмил научава, че тя е родила през март 2019 година. Девет месеца след раждането отново получава съобщение от нея.
„Декември ми изпраща снимка с детето. Честити ми Коледа . И на Бъдни вечер ми написа, че ще правят кръщене на детето и ме канят. Обадих ѝ се и я попитах като какъв се явявам на това кръщене? Тя ми каза: „Как като какъв? Ти си баща на детето!”, споделя потърпевшият.
Шокът е огромен за Людмил, но примесен и със силно съмнение. Затова настоява да направят ДНК тест.
„Оказа се, че аз съм баща на 99, 9 процента, а тя е 0 процента. Тя не е биологична майка на детето”, заяви Людмил.
Връзката му приключва
Този резултат е преломен и животът му тръгва в друга – непланирана посока.
„Връзката ми с жената, с която имах намерение за създам семейство, и да имам дете от нея - приключи. Дойде ми като гръм от ясно небе. Но детето е факт. И аз го приех - явно така е било писано да стане, макар и по много странен начин”, посочва Петровски.
Той твърди, че никога не е имал каквито и да било отношения с лекарката, която „даже гадже не му е била”. По думите му жената не му е дала никакви обяснения и му е казала само, че „детето си е нейно и било бутиково”.