Само за ден в аптеките ни са продадени рекорден брой бързи тестове. Фармацевтите обаче го   отдават не на заобикаляне на правилата, а на факта, че хората искат да се тестват преди да се съберат с близките си за празниците. 

„Преди 2-3 часа ми докараха антигенни тестове, вече имам едва 7-8. Днес повече с тестове се занимавам, отколкото с лекарства”, каза магистър-фармацевтът Мая Попова. Споделя и, че понякога се съгласява да помогне с теста, като им взима проби. За днес вече има един положителен.

Според медиците тестовете, които купуваме сами от аптеките имат смисъл, но само ако се правят след инкубационния период.

„Точни са, особено антигенния тест е добър и трябва да разчитаме на това, защото има различни причини поради които хората не могат да отидат до здравни заведения“, каза вирусологът проф. Радка Аргирова.

„Бързите тестове стават все по-надеждни, тъй като ние правим такъв, който е над 96 процента достоверен”, заяви Михаела Драгоманова, работеща в лаборатория в София.

От COVID зоните, където традиционно се занимават с тестуване пък прогнозират рязък скок в броя на новозаболелите, след като и антигенните влязат в статистиката.

„Предполагам, че между 10 и 20 процента ще се увеличи броят на регистрираните положителни проби, тъй като досега по-голямата част от нашите пациенти бяха изследвани с бързи антигенни тестове”, каза д-р Васил Василев, управител на 12-то ДКЦ. Там само днес са изолирали 10 положителни проби именно с бързи тестове.

От Столичната община заявиха за Нова тв, че от създаването на COVID зоните в ДКЦ-тата до сега от там има 2456 положителни проби при направени малко под 8500 теста.

А вчера положителните проби са 26, което е 19 процента от всички тествани в кабинетите.

След приравняването на бързите тестове към PCR-ите обаче очакват отлив на хора, които по думите им ще се пренасочат към аптеките. Причината – направен в домашни условия тест няма да бъде отчетен в информационната система.