Парламентът ще заседава извънредно, избира тази личност за нов шеф на НЗОК
Иванка Динева е фаворит за поста, тя събира подкрепата на пациентските организации и болничните асоциации
Парламентът ще заседава извънредно във вторник, за да избере управител на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), а след това да премине към разглеждането на Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване и Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, пише Епицентър бг.
Към момента фаворит за шеф на НЗОК е номинираната от ГЕРБ-СДС Иванка Динева, която е била и подуправител на НЗОК.
От БСП издигнаха кандидатурата на проф. Жени Стайкова, която е преподавател с дългогодишен опит.
Според регламента гласуването на кандидатите за управител на НЗОК в пленарната зала ще се извършва по азбучен ред.
А за избран се смята този кандидат, който е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Ако никой от кандидатите не получи необходимите гласове, то Народното събрание ще трябва да приеме решение за откриване на нова процедура за избор на управител на Здравната каса.
Кандидатът на ГЕРБ-СДС за управител на НЗОК Иванка Динева събира подкрепата на пациентските организации и болничните асоциации, които вече изпратиха своите становища и въпроси до парламентарната здравна комисия, където Динева и проф. Жени Стайкова бяха изслушани на 6 юли.
"Седем краткосрочни цели съм си поставила, ако стана управител на НЗОК", каза Иванка Динева по време на изслушването си в парламентарната комисия по здравеопазване.
Кандидатурата на Динева беше представена от депутата Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.
"Целите ми са свързани с финализиране на преговорите със съсловните организации и осигуряване на спокойствие в системата на ниво изпълнители; доближаване на НЗОК до пациента; разкриване в НЗОК на приемна за пациента с цел решаване на проблемите на хората с институцията и лечението им; осъвременяване на изискванията за сключване на договори с НЗОК;
намаляване на субективния подход от страна на НЗОК към договарящите страни – съсловните организации; изготвяне на нова методика за контрол, която да намали субективизма при проверките; анализ на правилата за лечение в чужбина за деца и възрастни, тъй като има голяма административна тежест и непрофесионално предоставяне на тази услуга от страна на администрацията; създаване на допълнителни системи, контролиращи достъпа до електронното пациентско досие", посочи Динева.
На 12 юли депутатите трябва да гласуват в пленарна зала за една от двете дами. В полза на избора на проф. Стайкова няма нито едно становище, докато БЛС и ИПИ са се въздържали да обявят своя фаворит, но имат редица въпроси към двете кандидатки за поста, става ясно от сайта на Народното събрание.
„Считаме, че Иванка Динева е запозната с дейността на НЗОК и с нейната експертиза и опит би допринесла за бърза приемственост в оперативното управление и подобрение качеството на медицинската помощ“, заявяват от Българската асоциация за закрила на пациентите.
От БАЗП уточняват, че познават работата й от 10 години и досега са работили добре с нея, като ще поискат от догодина касата да плаща изследванията за биомаркери, които са ключови при поставянето на точна диагноза на пациентите с рак и тяхното модерно лечение.
От Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания също изтъкват, че във всяка от досегашните си функции – като съветник в МЗ, подуправител на НЗОК и шеф на СЗОК, Динева е била достъпна, диалогична и оперативна по проблемни въпроси, касаещи организацията на лечението на пациентите с рак и е намирала решения. „В нейно лице виждаме такъв експерт, чийто досегашен опит ни дава основание да вярваме, че ще получаваме подкрепа и занапред“, категорични са от АПОЗ.
От Сдружението на областните болници отбелязват, че Динева винаги е имала държавническо отношение към проблемите на здравеопазването на областно ниво. Според НСОМБАЛ опитът и експертизата й ще допринесат за приемственост в оперативното управление на НЗОК и по-бързото въвеждане на политиките, които здравното министерство предвижда да реализира в сектора.
Притеснение от слабия интерес на партиите да издигнат кандидати за поста изразяват от Българската болнична асоциация, но уточняват, че подкрепят Иванка Динева, основно заради опита й. „Тя доказа репутацията си на професионалист в няколко кризисни ситуации в касата през последните години“, отчитат още от ББА.
„Работим с г-жа Динева от 2014 г., ползвайки качествата й на професионален юрист с изключително задълбочени познания в областта на здравното законодателство.
Тя познава в детайли и структурата, и дейността на НЗОК, на районните каси, в частност на столичната, на МЗ, което в съчетание с опита й, ще позволи от първия момент на встъпването й в длъжност да започне да решава натрупалите се проблеми. Не на последно място в дълбочина познава лечебните заведения, тъй като активно участва в тяхната акредитация“, се казва в становището на Асоциацията на университетските болници.
Според АУБРБ опитът и експертизата на Иванка Динева, съчетани с нейните комуникативни умения, я превръщат в изключително подходящ кандидат за управител на НЗОК.
В проектобюджета на НЗОК са предвидени 7 027 213,6 хил. лв. приходи и трансфери. Общо разходите за 2023 г. са в размер на 7 027 213,6 хил. лв., което е с 910 908,7 хил. лв. повече спрямо Закона за бюджета на НЗОК за 2022 година.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: