Ситуацията е много динамична. Това заяви проф. Радостина Александрова в ефира на bTV по повод обстановката с коронавируса.

По думите ѝ в идните дни нещата могат да се променят, а намаляването на случаите има обяснение.

„Това падане общо взето се случва, когато има почивни дни. Трябва да изчакаме, да бъдем търпеливи. Да изчакаме края на отпуските и началото на учебната година“, посочи тя по повод идеята на служебния здравен министър, че ако намалеят случаите ще има разхлабване на мерките.

„Знаем, че в момента доминиращ е делта вариантът. Няма данни категорични данни как се отразява върху организма, върху клиничната картина. Има публикации, че хората, които се разболяват с делта варианта, имат два пъти по-висок шанс да влязат в болница, но няма категорични данни“, посочи тя.

По думите ѝ в тази вълна на пандемията боледуват хора между 20 и 40 години/ „Това са хората, които имат малки деца. Случаите на болни деца се увеличиха и то много драматично. Пример за това е САЩ - южните щати. Ако в началото заболелите деца бяха 13-14%, то този процент се качи до 20-25%.“, посочи тя.

„Искам да кажа на родителите. Този вариант по-лесно се предава. От началото на пандемията, дечицата, които стигат до болнично лечение остават за 1-2 дена.

"Делта" вариантът е много по-лесно заразен, сравняваме го с варицелата, но въпреки повечето болни деца, сериозните случаи остават същия процент", уточни Александрова.

Дечицата, които са под 1 година, са най-уязвими, така че родителите трябва да ги пазят. Децата които са на 10-12+ години са по-самостоятелни и доста повече трябва да разговарят с тях как да се пазят“, призова проф, Александрова.

„Има зони по света, където ваксини са достигнали само до 2% от населението. И в Европа се оказва, че всеки 3-ти не е ваксиниран. Трябва да се обърне внимание на този въпрос“.

"Притеснителен е броят на починалите у нас", каза още Александрова.
"Хората, които са починали през последните 24 часа, те не са се заразили сега, а преди две, три, четири седмици. Това е доста притеснително", допълни тя.