Проф. Генчо Начев разказа за ада на К-19, лекували го като Тръмп
Аз съм първият в България, на който беше приложен Ремдесивир. След петте инфузии нещата се оправиха и бях изписан, разказа шефът на „Св. Екатерина“
Това каза шефът на „Св. Екатерина“ и национален консултант по кардиохирургия проф. Генчо Начев в ефира на Нова тв, разказвайки за това как е прекарал К-19.
"За мен специално това беше един катарзис. Една психо-емоционална промяна от мъката и страданието да се почувства обновен и готов за живот.
Периодът в болницата беше достатъчно дълъг да направя една равносметка за живота до сега. Да си дадеш сметка за това колко добро си направил и колко хора си обидил и от това да си направи заключения какво да направиш оттук нататък. В края на краищата да дадеш повече добрина на онези, които са до теб", каза още д-р Начев.
По думите му по време на боледуването си той е отслабнал с цели 13 килограма, също така е ходел трудно. "Веднага трябва да се каже, че имаше и хора, които са по-зле. Аз не бях в интензивно отделение. Има хора, които още по-тежко са го изкарали от мен. Човек не може да е герой в тази обстановка", добави професорът.
Д-р Начев разказа и как е почнало всичко. "Нямах никакви оплаквания. Със сигурност не съм се заразил в болницата. Там има много строги мерки. Започнах лечение вкъщи, започна след това кашлица. Заради кашлицата 9 нощи спах седнал, защото не можех да легна. Но всичко вече е минало", каза той.
По думите му, той е бил лекуван по подобен модел на този, с който бе излектван от К-19 и президентът на САЩ Доналд Тръмп.
"Дексометазона е рутинна терапия. Това, което извън стереотипа използваха при мен, е лечението с плазма - от по-млад от мен колега от Медицинска академия, вече прекарал вируса, и Ремдесивир, с което лекуваха и президента Тръмп. Приемах вливания с витамини. Аз съм първия в България, на който беше приложен Ремдесивир. След петте инфузии нещата се оправиха и бях изписан", разказа д-р Начев.
Относно хода на възстановяването си професорът добави, че е започнал с малко фитнес, но е трудно. При по-големи усилия се уморява, но това са нормални неща.
Професорът бе категоричен, че липсата на дисциплина и неспазването на мерките ще ни изиграят лоша шега в борбата с вируса.
"Голяма грешка е разхлабването на мерките и неносенето на маските. Личната дисциплина е от голямо значение - не толкова за себе си, а за околните. По простата причина е, че ако не го правиш, то се връща обратно. Трябва да бъдем дисциплинирани. Много са философите в България, затова много хора се изказват не напълно подготвени. Има правила, които са наложени и ние трябва да ги спазваме - дезинфекция, носене на маски, спазване на дистанция", каза той.
Професор Начев коментира и скока на заразените с К-19 през последните дни. "600 не е реалната цифра. Цифрата е много по-голяма. Не трябва да забравяме, че много хора са заразоносители и не са си правили PCR", поясни той.
По думите му, все пак вървим към придобиването на колективен имунитет.
Последвайте ни
8 Коментара: