Мисля, че си отива тази вълна на коронавируса полека полека, даже мисля, че минаваме платото. Това заяви проф. Генчо Начев в ефира на Нова телевизия.

„ Информацията от тази сутрин е, че в „Света Екатерина“ имаме 7 свободни легла, което дава една представа“, обясни той. По думите му медиците са имали затруднения. „Справихме се, имаше случаи да се наложи да се вземат 5-6 смени на веднъж, но справихме се“, каза още той.

По думите му ковид засяга тежко освен белите дробове, и сърцето.

„Сериозно е засягането на сърцето. Все още е трудно да се говори за медицина, основаваща се на доказателства. Органът, който на второ място се засяга от К-19, но в много по-голяма степен се засяга, е сърцето.“, каза още той.

Експертът избори какви са най-често срещаните проблеми със сърцето след преболедуване на вируса.

„Ритъмни нарушения на сърцето, най-вече в проводността на сърцето, на второ място са миокардитите, на трето място клапни нарушения, в някакъв по-късен етап може да се говори и за исхемична болест на сърцето“, изброи той.

"Затова едни от лекарствата, които се изписват на болните, са антикоагуланти срещу образуването на тромби", обясни проф. Начев.

"Все още няма статистически данни кои са най-застрашени от постковид усложнения, но можем да кажем, че това са хората над 65 г., които и преди това са имали някакви сърдечни прояви. Но никой не може да бъде изключен, защото сме имали и случаи на млади хора, които развиват постковид синдром. Затова ваксинацията е важна - доказано е, че ваксината помага", подчерта проф. Начев.
 
По думите му обаче при всеки пациент е индивидуално. „Има тежко преболедували, които нямат никакви нарушения, или много малко забележими. Никой не е изключен от постковид симптома. Имаме примери за млади хора, които са засегнати. И ваксината, това вече е доказано, тя увеличава обществения имунитет и намалява степента на боледуване“, каза още той.

Според него обаче не трябва да преекспонираме ковид, но когато усетим някакви симптоми, трябва да отидем на лекар. И то веднага.

„Българинът обикновено чака, казва си „утре ще ми мине“. Страданието се увеличава. Хубаво е да се направи контролен преглед 1 месец след преболедуването – една електрокардиограма, една ехография и лабораторни изследвания, които да изключат промени в сърцето, които може и да са безсимптомни“, каза още той.

„Аз съм скептичен по създаването на това за постковид болници. Въпросът е да се лекуват симптомите, което може да се случи и в Многопрофилните болници“, каза още той.

Според него пандемията отминава. „Аз съм оптимист и мисля, че държави, които имат 75-80% ваксинация махнаха ограничения и живеят спокойно. Ние сме малка държава, която живее с конспиративни теории. Но след като светът върви натам, вярвам, че скоро и ние ще заживеем спокойно“, завърши той.