Проф. Кантарджиев побесня заради новата опасна болест, надвиснала над света
Не е нужно да се всяка страх - няма опасност - категорично заяви вирусологът и бивш дългогодишен директор на НЦЗПБ
Няма опасност от епидемия от маймунска шарка. Това каза вирусологът и бивш дългогодишен директор на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев.
„Няма опасност не само в нашата страна. Мисля, че светът е доста далеч от една такава опасност.
Не е нужно да се всяка страх. Опасността от внос и от епидемиологично разпространение е доста ниска“, поясни той в сутрешния блок на bTV.
Вирусологът припомни, че от 2022 г. насам има много случаи на това заболяване, но всички те са били изолирани много бързо, а пациентите са били лекувани ефективно.
„Това, което накара експертите на Световната здравна организация (СЗО) да обърнат вниманието на обществото към това заболяване, е свързано с повишаване на бдителността на здравните власти във всички държави“, посочи още проф. Кантарджиев.
СЗО бие тревога: Това е глобална заплаха
Преди дни СЗО заяви, че в Швеция е открит първият случай на заразяване с новия щам на болестта маймунска шарка извън територията на Африка.
Новият вариант на вируса се разпространява много по-бързо, твърдят вирусолозите.
„Към този момент няма нужда от затваряне на граници“, обясняват и от Световната здравна организация.
Вирусът, който причинява маймунската шарка, има два генетични типа – тип едно, който се характеризира с по-тежко протичаща клинична картина и с по-висока смъртност, както и тип две, който има по-ниска смъртност.
Специалисти предупреждават, че новият вариант на заразата, който беше засечен и в Швеция е именно от първи тип.
Най-честите симптоми, с които се характеризира заболяването, са висока температура, главоболие, мускулни болки, подуване на лимфните възли и обрив, който наподобява пъпки или мехури.
Не е изненада, че по-опасният щам на маймунската шарка е стигнал до Европа, заявиха здравните власти. Но са категорични, че не е необходимо затваряне на граници – страните просто трябва да имат ясен протокол за действие при регистриран случай.
Последвайте ни
0 Коментара: