Страната ни вече е постигнала добър колективен имунитет срещу COVID-19. Това заяви за „Монитор“ епидемиологът и дългогодишен директор на Националния център по заразни и паразитни болести и бивш член на НОЩ проф. Тодор Кантарджиев.

Той е изчислил, че защита срещу коронавирус у нас имат около 60% от населението, а в столицата дори и повече – около 70%. Към момента 33,6% от българите са със завършен имунизационен цикъл. В столицата обаче този дял е значително по-висок от другите райони. 48,4% от софиянци са ваксинирани.

Вирусологът изтъкна, че в областите, в които ваксинационното покритие е по-голямо, смъртността е по-ниска.

Математикът и бивш член на НОЩ проф. Николай Витанов обаче е на друго мнение по отношение на колективния имунитет. Според него страната ни все още не е достигнала това ниво на защита от вируса.

„Омикрон заразява и тези, които са преболедували, както и тези, които са ваксинирани. Има и хора, които се разболяват и не се регистрират като болни. Заради това не може да се изчисли колко хора имат защита“, обясни математикът.

Иначе сметката му показва, че като се вземат предвид официално регистрираните преболедували и имунизираните, защита от COVID-19 имат около 50% от населението ни.

„Според мен ще имаме спокойно лято. Няма да имаме проблеми с вируса. Но всички, които са боледували, но не са ваксинирани, трябва да го направят, за да нямат проблеми наесен“, предупреди епидемиологът проф. Кантарджиев.

Според него, въпреки че войната е водещата тема, не трябва да забравяме и за коронавируса, тъй като съществува и заплахата за здравето за обществата продължава.

Според последните данни секвенирани проби в НЦЗПБ показват, че хоспитализацията при Омикрон е 8-12%, а при подварианта на Омикрон - само под 1,3%.

"Подвариантът на Омикрон се оказва, че не е толкова опасен, колкото ни предупреждаваха и плашеха. Той протича и доста по-леко. Така се доказа философията на генетичното развитите на пандемичния вирус - да се разпространява по-бързо, да става по-прилепчив, да заразява по-бързо, но да протича по-леко като заболяване. Аз очаквам той да стане ендемичен", заяви проф. Кантарджиев.

Има много малка вероятност от нова мутация на Омикрон в бъдеще, освен ако не настъпи генетично изменение на вируса, каза Кантарджиев.

По отношение на тази вълна епидемиологът обясни, че първо започнаха да намаляват новите случаи на заразените в най-засегнатите области в страната - Благоевград и София-град. Последно и с по-бавни темпове намаляват новозаразените във Варна и Източна България.

Иначе прогнозата на математика проф. Николай Витанов е около 20 март цялата COVID карта според новия план за справяне с пандемията да светне в зелено. В сряда светна в зелено един регион, който обхваща областите Пловдив, Пазарджик, Сливен, Смолян и Кърджали.

Според прогнозната карта до няколко дни регионът, който включва Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново и Русе, също ще стане зелен. Ще мине на етап 1 според COVID картата на новия план за справяне с пандемията.

„Около 20 март четири региона ще са в зелената зона. По отношение на петия, който включва и Варна, зависи как вървят нещата там. Засега вървят добре, ако вървят така, и този регион ще влезе в зелената зона“, прогнозира математикът.